Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon tutanağı 4 milyon sayfa

02 Temmuz 2008 / 00:46
Ergenekon soruşturmasının iddianamesinin hafta sonuna kadar mahkemeye sunulması bekleniyor. İddianame 4 milyon sayfa olarak hazırlandı.

Ergenekon soruşturmasına ilişkin iddianamenin bitme aşamasına geldiği, hafta sonuna kadar tamamlanarak mahkemeye sunulmasının beklendiği bildirildi. Özel yetkili ağır ceza mahkemelerinin bulunduğu Beşiktaş Adliyesi'nde görev yapan İstanbul Cumhuriyet Savcıları Zekeriya Öz, Mehmet Ali Pekgüzel ve Nihat Taşkın tarafından bir yılı aşkın süredir devam eden soruşturma tamamlanma aşamasına geldi. Söz konusu soruşturma ile ilgili iddianamenin şu an itibariyle görevliler tarafından yargı organlarınca kullanılan bilgisayar sistemi olan UYAP'a kaydedildiği öğrenildi.

Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, katıldığı bir haber bülteninde iddianamenin 4 milyon sayfa olarak hazırlandığını söyledi.

EK İDDİANAME

İddianamenin, bu işlemin bitmesinin ardından hafta sonuna kadar tamamlanarak mahkemeye sunulmasının beklendiği kaydedildi. Soruşturma çerçevesinde dün gözaltına alınan kişilere ilişkin daha sonra gerek görülürse ek iddianeme hazırlanabileceği belirtildi. Soruşturmayı yürüten savcılar, ayrıca Sedat Peker, Kürşat Yılmaz, Yaşar Öz, Semih Tufan Gülaltay, "Danıştay Davası" sanıklarından Alparslan Aslan ve Osman Yıldırım’ın da bulunduğu birçok kişinin "şüpheli" olarak, Alaattin Çakıcı ve Ali Avni Balkaner’in de aralarında bulunduğu kişilerin "tanık" olarak bilgisine başvurmuştu.

49 TUTUKLU

Ergenekon kapsamında ilk olarak emekli Astsubay Oktay Yıldırım ve gecekondu sahibi Mehmet Demirtaş, Yüzbaşı Muzaffer Tekin ile emekli astsubay Mahmut Öztürk tutuklandı. Bu kişiler dışında emekli tümgeneral Veli Küçük, İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve partinin genel sekreteri Nusret Senem, Avukat Kemal Kerinçsiz, emekli binbaşı Fikret Emek’in de yer aldığı 45 kişi daha tutuklanmıştı.


Kaynak:
Bu haber toplam 830 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri