Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekoncuların umudu suya düştü

05.12.2010 00:29
Wikileaks belgeleri üzerinden Ergenekon davasını sulandırmak isteyenlere cevap verdi.

WikiLeaks'le Ergenekon davasını hançerlemek

WikiLeaks belgeleri Yunan mitolojisindeki Hidra'yı hatırlatıyor.

Hidra, dokuz başlı bir canavardı. Öldürülmesi çok zordu. Zira kesilen her bir başın yerine derhal yenisi çıkıyordu.

WikiLeaks sansasyonunda da bir belgenin içeriği tolere edilemeden hemen bir yenisi ekleniyor.

Üstelik yüz binlerce belge dünya kamuoyuna servis edilmesine rağmen daha işin başındayız. Bu itibarla kesin yargılar ve isabetli tespitler yapabilmek oldukça zor.

AmaTürkiyeaçısındanWikiLeaksolayı şimdiden bazı yanılsamalar doğurdu bile.

WikiLeaks atına binip Ergenekon davasını sulandırmak isteyenler, dört koldan sarıldılar belgelere.

Şaibeli emellerini objektiflik maskesiyle gizleyerek.

Neymiş?

WikiLeaks belgelerine nasıl bel bağlamamak gerekiyorsa, aslı astarı olmayan ve dedikodulara dayanan Ergenekon hakkında da böyle düşünmeliymişiz!

Uluslararası diplomasidedepremetkisi uyandırabilecek belgeleri objektifçe değerlendirmek şöyle dursun, bizimkiler WikiLeaks üzerinden bile Ergenekon davasını hançerlemek istiyorlar.

Pes doğrusu!

Arada dağlar kadar fark var.

1- Ergenekon operasyonu ve davası savcılık ve mahkemelerin görev alanındadır. Yani bu bir suç soruşturması ve yargılamasıdır.

WikiLeaks belgeleri ise ABD diplomatlarının hiçbir hukuki belgeye dayanmayan sübjektif görüşlerini yansıtıyor. Konu diplomasi sahasıdır. Herhangi bir adli soruşturmanın konusu olmayacaktır.

Yani Ergenekon belgeleri hukuktur, WikiLeaks belgeleri diplomasidir.

Ergenekon'dan suç ve ceza, WikiLeaks'ten ise diplomatik sırlar, görüşler akar.

Ergenekon'da millet ve demokrasi mağdurdur, WikiLeaks'te ise sırları ortaya dökülen ülke diplomasileri.

2- Ergenekon operasyonu, savcı emirleri ve hâkim kararlarıyla yürüyen bir operasyondur. Aramalarda elde edilen belgeler örgütsel suç dokümanlarıdır.

WikiLeaks belgeleri ise doğruluğu ABD Dışişleri tarafından teyit edilse bile suç dokümanları değil, birtakım gizli kalması gereken diplomatik belgelerden ibarettir.

Birisinde adli makamların emirleriyle bulunan, ele geçirilen belgeler var, diğerinde ise ABD Dışişleri'nin gizliliği koruyamaması sonucu sızan belgeler var.

3- Ergenekon soruşturması,TSKiçinde hayat bulup sivil alanı kuşatan illegal bir şebekenin faaliyet ve eylemlerine odaklanmış durumda.

Ergenekon ve türevi gölge şebekeler terör, kundaklama, adam öldürme, işkence, psikolojik savaş yöntemleriyle ülke içi seçilmiş iktidarı devirmeye çalışan yapılanmalardır.

WikiLeaks belgeleri ise diplomatik ilişkileri alabora etmek, uluslararası bazı mahcubiyetler ortaya çıkarmak, tüm dünyayı ilgilendiren bazı gizlilikleri ayan etmek gibi sonuçlar doğurabilecektir.

WikiLeaks belgeleri doğru olsa bile insan öldürmez, işkence yapmaz, bombalama yapmaz, ülke yönetimine zorla veya silahla el koymaz, orduyu göreve davet etme küstahlığı yapmaz.

4- Ergenekon operasyonu, örgütsel suç dokümanları, yeminli tanık ve gizli tanık ifadeleri, hâkim kararıyla yapılan aramalarda elde edilen bombalar, silahlar ve mühimmatlar ile yine mahkeme kararıyla yapılan teknik dinlemeler üzerinde yükselmiştir.

Yani hukuken çok önemli sonuçlar doğurabilme potansiyeli taşıyan bilgi ve belgeler üzerinde yürümektedir.

WikiLeaks belgelerinin şu ana kadar açıklanan kısmı, ABD diplomatlarının çoğu magazinel, gayriciddî ve hukuki bir değer taşımayan tasavvurlarına ve gözlemlerine dayanmaktadır.

WikiLeaks belgeleri, bir suç soruşturması veya mahkeme kararıyla ele geçen bilgi ve belgeler değildir.

Unutmamak gerek.

Hukuki sonuçlar çoğu zaman siyasi sonuçlar da doğurur ama siyasi ve diplomatik sonuçlar hukuki sonuç doğuracak diye bir şey yoktur.

Ergenekon kanunsuzluğa, silaha, zora, kana ve entrikaya dayanır.

WikiLeaks belgeleri ise (operasyon olsa dahi), diplomatik ve istihbari manevraya.

Kısacası...

WikiLeaks'ten Ergenekoncular'a ekmek çıkmaz.

GÜLTEKİN AVCI - BUGÜN GAZETE


 

Bu haber toplam 1302 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri