Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekoncular'ın aylık gelirleri

24 Ekim 2008 / 10:18
Ergenekon davası sürüyor. Kimlik tespitleri yapıldı. Sanıklar bir bir aylık gelirlerini açıkladı. Bakın kim ne kadar kazanıyor?
''Ergenekon'' davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tutuklu sanıkların kimlik tespitlerini yapıyor. Bakın Ergenekon davasında yargılanan sanıkların aylık gelirleri ne kadarmış?

Kimlik tespiti yapılan sanıklardan;

- Oktay Yıldırım, 1971 doğumlu olduğunu, İstanbul'da eşi ve 2 çocuğuyla oturduğunu, Türk Silahlı Kuvvetleri'nden harp malulü sıfatıyla emekli olduğunu ve 1100 YTL emekli maaşı bulunduğunu söyledi.

- Muzaffer Tekin, Kara Harp Okulu'ndan mezun olduğunu ve şu anda 1500 YTL gazi maaşı aldığını belirterek, daha önce petrol ve tekstil işi yaptığını anlattı.

- Hüseyin Gazi Güler, yüksekokul mezunu olduğunu belirterek, 17 aydır tutuklu bulunduğu için yazılım geliştiren şirketinin kapandığını bildirdi. SSK emeklisi olduğunu dile getiren Güler, 750 YTL maaş aldığını kaydetti.

- Halil Behiç Gürcihan, serbest gazeteci olduğunu, tutuklu bulunduğu için şu an bir iş yapmadığını ve aylık geliri de olmadığını söyledi.

- Ergun Poyraz da yazar olduğunu ve aylık 1500 YTL olan gelirinin kitaplarının satış durumuna göre arttığını belirtti. Kimlik tespiti sırasında adresi sorulan Poyraz, şu anda bir evi bulunmadığını ifade ederek, ''Evim yok, adresim Silivri Cezaevi. Ankara Çayyolu'nda evim vardı, korumalarımla yaşıyordum. Cezevine girince eşyalarım sevabına fakirlere dağıtıldı. Avukatımın adresini vereyim'' dedi.

- Aydın Yüksek, kimlik tespiti sırasında televizyonlarda terörist kabul edilince ev sahibinin isteği üzerine evini boşalttığını ve evsiz kaldıklarını anlattı. Yüksek, şirketlere danışmanlık yaptığını, aylık gelirinin de 3 bin YTL olduğunu belirtti.

- Fikret Emek, emekli asker olduğunu belirterek, gazi statüsünde 2 bin 500 YTL aylık maaş aldığını bildirdi.

- Zekeriya Öztürk, Harp Okulu'ndan mezun olduğunu, 1000 YTL emekli maaşının yanı sıra köşe yazarlığı yaptığı dönemde 2 bin 500 YTL maaş aldığını belirtti. Öztürk, ev adresinin sorulması üzerine de yeni evlendiği gazeteci yazar Güler Kömürcü'nün adresini verdi.

- Veli Küçük de kimlik tespiti sırasında Harp Okulu'ndan mezun olduğunu ve general rütbesinde emekliye ayrıldığını belirterek, evli ve bir çocuğu olduğunu söyledi.

Bir güvenlik şirketinde yüzde 20 ortaklığı ve 3 bin 200 YTL emekli geliri bulunduğunu belirten Küçük, ''Bu zamana kadar şirketlerden gelirim olmadı, zarar ettim. Son 2 seneye kadar kirada oturuyordum. Banka kredisiyle ev aldım. Maaşımın yarısı kira yerine banka kredisine gidiyor'' dedi.

- Sevgi Erenerol, yüksekokul mezunu olduğunu, SSK emekliliğinden 600 YTL maaş aldığını bildirdi. Erenerol, Türk Ortodoks Patrikhanesi Basın sözcüsü olarak görev yaptığını ve bu işten de 1000 YTL kazandığını kaydetti.

- Vedat Yenerer, gazeteci, yazar ve internet sitesi sahibi olduğunu bildirdi.

- Ümit Oğuztan, 2-3 bin YTL aylık geliri bulunduğunu belirterek, ''Yazdığım kitaplardan dolayı sanırım sabıkalıyım'' dedi.

- Sami Hoştan, başka suçlardan sabıkalı olduğunu anımsatarak , ''Gazinolar kapanınca ticaret yaptım. Dağıtım şirketlerim vardı. 8 bin dolar aylık gelirim var, bu kiralardan geliyor'' diye konuştu.

- Habip Ümit Sayın, İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü'nde doçent olarak çalıştığını ve 2 bin YTL aylık geliri olduğunu kaydetti.

- Emin Gürses, Mahkeme Heyeti Başkanı Şengün'ün sorularını esprili bir şekilde yanıtladı, ''Herkes 'üniversite mezunu' diyor, ama biz doktora yaptık. Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde öğretim üyesiyim. Aylık gelirim 3 bin YTL'ydi, ama maaşlar arttı, zam aldık sanıyorum. 300-400 YTL artış oldu bildiğim kadarıyla. Onu da ev sahibi ister'' diye konuştu.

- Ferhan Bolluk, üniversite mezunu olduğunu ve Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptığını belirterek, 1500 YTL aylık geliri bulunduğunu söyledi.

- Başka suçtan tutuklu, bu davada tutuksuz sanık Semih Tufan Gülaltay da 20 bin YTL aylık geliri olduğunu, plastik fabrikası bulunduğunu bildirdi.

- Doğu Perinçek, 66 yaşında, evli, işçi emeklisi ve İşçi Partisi Genel Başkanı olduğunu belirterek, 4 çocuğu bulunduğunu söyledi. Eğitim durumunun sorulması üzerine, doktora yaptığını ve 3 bin YTL gelire sahip olduğunu anlatan Perinçek, mahkeme başkanının, sabıka kaydı olup olmadığına ilişkin sorusunu da ''Sabıka yok. 141'ler var, ama artık onlar temizlendi'' diye yanıtladı.


- Kemal Kerinçsiz de evli olduğunu, çocuğu bulunmadığını, avukatlık yaptığını, yüksek lisans eğitimi gördüğünü, ortalama 5 bin YTL aylık geliri bulunduğunu, ayrıca SSK emeklisi olduğu için 650 YTL de buradan geliri oluğunu söyledi.

- Mehmet Adnan Akfırat, evli, bir çocuk sahibi ve üniversite mezunu olduğunu, İP Merkez Karar Kurulu Üyesi ve ayrıca gazeteci olduğunu, 5 bin YTL aylık geliri bulunduğunu ifade etti.

- Hayati Özcan, Ulusal Kanal Televizyonu İzmir Temsilcisi olduğunu, bin 500 YTL aylık geliri bulunduğunu ve SSK'dan emekli maaşı aldığını anlattı.

- Hayrettin Ertekin, evli olduğunu söyleyerek, ''Çok sevdiğim bir eşim var, bir çocuğum var'' dedi. Doktorası bulunduğunu, sanayici olduğunu, aylık 30-40 bin YTL geliri bulunduğunu dile getiren Ertekin, ayrıca Bağ-Kur emeklisi de olduğunu, ancak emeklilik gelirini Mehmetçik Vakfına bağışladığını belirtti.

- Nusret Senem, üniversite mezunu ve İP Genel Sekreteri olduğunu, serbest avukatlık yaptığını, SSK emeklisi olduğunu, aylık gelirinin 3 bin YTL olduğunu söyledi.

- Abdulmuttalip Tonçer, adresini beyan etmek istemeyerek, daha önce medyada verilmesi nedeniyle adresi değiştirmek zorunda kaldıklarını dile getirdi. Tonçer, ''Koruma altındaydım. PKK terör örgütünden dolayı'' dedi.

- Mehmet Fikri Karadağ, iki çocuğu bulunduğunu, emekli olduğunu, 2 bin 400 YTL aylık geliri bulunduğunu söyledi.

- Hüseyin Görüm, Kadıköy'de 2 yıl Kuvay-ı Milliye binasında kaldığını söyleyerek, ''Şu anda kapanmış'' dedi.

4 çocuğu olduğunu söyleyen Görüm, ilkokul mezunu ve taksici olduğunu anlattı. Sabıkasıyla ilgili soru üzerine de Görüm, ''Bir tane olduğunu biliyordum. Gazetelerde 13 olduğunu söylüyorlar'' diye konuştu.

Görüm, gelirine ilişkin, taksici olarak İstanbul'un ilçelerini de bildiği için aylık bin 500 YTL kazanabileceğini söyledi.

- Erkut Ersoy, eskiden banka yöneticiliği yaptığını, 2001'de istifa ettiğini anlatarak, şu anda geliri olmadığını, annesinin emekli maaşı bulunduğunu söyledi. Bunun üzerine, mahkeme heyeti başkanı, ''Annenizin emekli maaşıyla mı idare ediyorsunuz?'' diye sordu. Ersoy, ayrıca bir de evleri bulunduğunu, 750 YTL civarında kira gelirleri olduğunu söyledi.

- Kahraman Şahin, bekar ve üniversite öğrencisi olduğunu, daha önce ticaretle uğraştığını, trafik müşavirliği yaptığını, 800-900 YTL kazandığını, şu an ise geliri olmadığını anlattı.

- Erol Ölmez, adres konusunda hem iş yeri hem de kaldığı yer olarak Taksim'de bir adresi verdi. İlkokul mezunu olduğunu ifade eden Ölmez, aylık gelirinin 800-900 YTL civarında olduğunu söyledi.

- Muhammet Yüce, lise mezunu olduğunu, uzman çavuşluktan ayrıldığını, bir şirkette güvenlik amiri olduğunu anlattı.

- Murat Çağlar, Antalya'da ikamet ettiğini, lise mezunu olduğunu, turizmle uğraştığını, 3-5 bin YTL aylık geliri olduğunu söyledi.

CUMHURİYET SAVCISI ÖZ DE MAHKEMEDE HAZIR BULUNSUN

Mahkeme heyeti başkanı, daha sonra iddianamenin okunması safhasına geçilmeden önce bir talep olup olmadığını sordu.

Sanık Halil Behiç Gürcihan, 3 usul isteğinde bulunacağını ifade ederek, Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Öz'ün de mahkemede hazır bulunmasını istedi.

Bilgisayarlarına, gözaltına alındığı anda el konulduğunu söyleyen Gürcihan, o bilgisayarlarda bulunan kendisine yönelik suçlamalara karşı delillere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

Gürcihan, önceki gün gözaltına alınan Ertaç G'nin evindeki bilgisayarların kopyasının alındığını basından öğrendiğini ifade ederek, kendisi için de bunun temin edilmesini talep etti.

İddianamenin okunması konusunda ise Gürcihan, iddianamenin 516. sayfasına kadar olan bölümünün okunmasını, ardından her sanık için ilgili bölümün okunup sanıkların bu şekilde ifadesinin alınmasını talep etti. Gürcihan, taleplerine ilişkin dilekçesini de mahkemeye sundu.
Kaynak:
Bu haber toplam 1152 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri