Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekoncuların İlahiyat Düşmanlığı!

09.09.2009 01:58
Ferit Bernayın, YÖK tarafından artırılan ilahiyat kontenjanlarını engellemek için ilahiyat fakültesi öğrencilerine yabancı dil hazırlık kursu koyduğu ortaya çıktı.
3. Ergenekon iddianamesinde Ergenekon sanığı YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz ile görüşen 19 Mayıs Üniversitesi eski Rektörü Ferit Bernay, çoğu üniversitelerde ilahiyat kontenjanlarının arttığını; ancak kendisinin “akıllılık yaparak” eski sayıyı koruduğunu anlatıyor.
Yükseköğretim Kurulu′nun (YÖK), Diyanet İşleri Başkanlığı′nın talepleri doğrultusunda ilahiyat fakültelerinin kontenjanlarının artırılması, Ergenekon sanığı 19 Mayıs Üniversitesi eski rektörü Ferit Bernay ve YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz′ü çileden çıkarmış. İlahiyat kontenjanlarının artmasıyla ilgili konuşmaları 3. Ergenekon iddianamesine giren Bernay ve Gürüz, ilahiyat fakültelerin kontenjanlarının artırılmasını “skandal” olarak değerlendiriyor ve kontenjanların artırılmasını engellemek için yabancı dil şartı koyduğunu belirtiyor.

ERGENEKONCULARIN İLAHİYAT DÜŞMANLIĞI!..
Ergenekon sanığı YÖK eski Başkanı Kemal Gürüz ile görüşen 19 Mayıs Üniversitesi eski Rektörü Ferit Bernay arasında 20 Temmuz 2008 tarihinde geçen telefon görüşmesinde, İlahiyat kontenjanlarını artıran rektörlere hakaret eden Gürüz, kontenjan artırımını “skandal” olarak nitelendiriyor.
İlahiyat fakültesi kontenjanını 30′dan 300′e çıkaran Kayseri′deki Erciyes Üniversitesi Rektörü′ne ağır hakaretlerde bulunan Gürüz, yeni seçilen rektörlerin YÖK′e karşı çıkmalarını eleştiriyor.
Gürüz, “Hocalardan çıt var mı ki yazsın. Baksana iki tane paşa hapiste kimsenin çıtı çıkmıyor ya” diyor.
Bernay ise 120 kontenjanı bulunan 19 Mayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi′ne YÖK tarafından verilen 240 kontenjanı nasıl engellediğini anlatıyor. Bernay, çoğu üniversitelerde ilahiyat kontenjanlarının arttığını; ancak kendisinin “akıllık yaparak” eski sayıyı koruduğunu belirterek, “İlahiyatta ben yabancı dil hazırlık koydum bir sene. Öyle olduğu için bunlar dediler ki; ′işte kontenjan artacak′. Dedim ki ′siz kontenjan artırırsanız, benim yabancı dil sınıfım yetmiyor bunlara ders vermeye′. O zaman sınıfının kalkması lazım dediler, bocaladılar, karar veremediler aynı kontenjanı koruduk böylece yirmiyi” diyor.

KEMAL GÜRÜZ: “İLAHİYAT KONTENJANI AYRI BİR SKANDAL”
İddianamede Gürüz ile Bernay arasında geçen görüşme şöyle:
KEMAL GÜRÜZ: “YÖK kurup bu YÖK′te de akademik unvanlı adam fazla koymayacaksın, toplumda akil insanlar vardır, onlara bırak bu hocaların oyu ile moyu ile olacak iş değil. İlahiyat kontenjanı ayrı bir skandal.”
FERIT BERNAY: “Ama şey bir de Kayseri on misli artırmış. 30′dan 300′e çıkartmış kontenjanı.”
KEMAL GÜRÜZ: “Kayseri′deki köpek biliyorsun...”
FERİT BERNAY: “İLAHİYATA YABANCI DİL HAZIRLIK KOYDUM KONTENJANI KORUDUM”
FERIT BERNAY: “Fakat ben korudum durumu gördünüz mü 20 ile kaldı. Çünkü biz şöyle bir akıllılık yaptık hocam, ilahiyatta ben yabancı dil hazırlık koydum bir sene ilahiyata. Öyle olduğu için bunlar dediler ki işte kontenjan artacak, dedim ki valla o zaman dedim, siz kontenjan artırırsanız benim yabancı dil sınıfım yetmiyor bunlara ders vermeye dedim, o zaman sınıfının kalkması lazım dediler, bocaladılar, karar veremediler, aynı kontenjanı koruduk böylece, yirmiyi..”
KEMAL GÜRÜZ: “İyi bak tıp kontenjanları kimsenin gıkı çıkmıyor ulan ne biçim bu. Hepsi zamanında aslan kesiliyor kabahat bende.”
FERIT BERNAY: “YÖK üyelerinden çağırdım gösterdim ya, aktif eğitime geçtik. Üniversite haberlerine şey yapmıyor bu Yalçın Bayar (Hürriyet yazarı) yazdı da biraz üniversiteler gündeme geldi.”
KEMAL GÜRÜZ: “Hocalardan çıt var mı ki yazsın. Baksana iki tane paşa hapiste, kimsenin çıtı çıkmıyor ya.”

Bu haber toplam 1220 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri