Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'da 1 numara netleşiyor

24 Eylül 2008 / 14:35
20 Ekim'deki duruşmada hakim karşısına bir isim örgütün tepe yöneticisi olarak çıkacak.
SERDAR KULAKSIZ'ın haberi

Star Gazetesi'nin haberine göre Cumhuriyet tarihinin en büyük soruşturmalarından Ergenekon'un iddianamesinde son noktaya gelindi. Yaklaşık 15 aydır süren soruşturma sonrasında emekli Orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon'un da aralarında bulunduğu sanıklar için hazırlanan ek iddianame Ramazan Bayramı sonrasında tamamlanacak. İddianamede eldeki bilgiler ışığındaki en üst düzey örgüt yöneticisi Şener Eruygur olarak gösterilecek.

Ergenekon iddianamesi tamamlanma aşamasına gelirken, bir haftada iki farklı dalga operasyonla gözaltı ve tutuklamaların hızlanması da dikkat çekti. Ek delillerle birlikte iddianameye son şeklini vermek için haftasonları da adliyeden ayrılmayan Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz'ün, bu nedenle büyük isimler dışında Ergenekon gözaltılarına ve ifadelerine katılmadığı, ifadeleri savcı Mehmet Ali Pekgüzel'ün aldığı öğrenildi. Savcı Öz'ün Bayram sonrasına iddianameye tamamlayacağı ifade edildi.

EN ÜST ERUYGUR SONRAKİ TOLON

İddianamede, mevcut bilgiler doğrultusunda örgütün en üst düzey yöneticisi emekli Jandarma Genel Komutanı ve ADD Başkanı Şener Eruygur olarak gösterilecek. Hurşit Tolon da Eruygur'dan sonraki üst düzey yönetici olarak gösterilecek. Mahkeme sürecenin başlamasına neden olan iddianamede emekli Tuğgeneral Veli Küçük, İP lideri Doğu Perinçek, İ.Ü. eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı İlhan Selçuk, Sevgi Erenerol, Kuvvayi Milliye Başkanı Fikri Karadağ ve Muzzaffer Tekin Ergenekon örgütünün kurucusu ve yöneticisi olmakla suçlanmıştı.

EN TEPEDEKİ İSMİN DOSYASI AYRILIYOR

İddianamede, örgütün gerçek '1 Numara'sıyla ilgili dosyanın ayrılacağı ve ayrı bir soruşturmanın sürdürüleceği vurgulanacak. Savcıların 1 Numara'nın kimliğiyle ilgili önemli bilgilere sahip oldukları ancak kesin delillendirmeler yapmadan harekete geçmek istemedikleri ve iddianamede ellerindeki bu bilgilere yer vermeyecekleri öğrenildi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1046 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri