Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'da deliller Danıştay suikastına

12 Mayıs 2008 / 02:09
Ergenekon'da bütün deliller Danıştay suikastına çıkıyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sendika liderleriyle yaptığı görüşmede yargının Ergenekon soruşturmasıyla Danıştay saldırısı arasında bağı görmek istememesinden söz etmiş.

Milliyet gazetesi yazarı Derya Sazak'ın köşesine taşıdığı yazıya göre Başbakan Erdoğan, Ergenekon'da bütün delillerin Danıştay suikastına çıktığını söylüyor. Sazak, hükümetin 1 Mayıs konusundaki bu denli katı tutumunda 'Ergenekon' kuşkusunun önemli bir etken olduğunu belirtiyor.

Sazak'ın yazısında: "Sendika liderleriyle Ankara'daki görüşmesi sırasında Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin içinden geçmekte olduğu hassas süreçten, partisiyle ilgili kapatma davasından ve yargının 'Ergenekon' soruşturması ile Danıştay saldırısı arasında bağ kurmak istemeyen tutumundan söz ediyor. Toplantıda içişleri ve çalışma bakanları da bulunuyor. Erdoğan, sendikacılara 'Ergenekon'da bütün deliller ve kanıtlar, Danıştay suikastına çıkıyor. Bütün bilgileri gönderdik ama nedense yargı bu bağlantıyı kurmaktan kaçındı' diye yakınıyor." ifadelerini kullanıyor.

Derya Sazak yazısının devamında ise Ergenekon yapılanmasının 1 Mayıs bağlamında AK Parti yönetimini iki şekilde etkilendiğinden bahsediyor: "1-Cumhuriyet mitinglerine benzer bir organizasyon olma ihtimali, dolayısıyla sadece iktidarın suçlanacak olması, 2-Taksim'de provokasyon yaşanması, kan dökülmesi ve 1 Mayıs 1977 benzeri bir katliamda çok sayıda insanın ölmesi halinde faturanın AKP'ye çıkacak olması. Başbakan Erdoğan, sendikacılara AKP'nin kapatılmasıyla ilgili davadan duyduğu rahatsızlığı da anlatarak, 'Siyasete girerken her şeyi göze aldık. Onun için beyaz gömlek benzetmesini yapmıştım' diyor."

Kaynak:
Bu haber toplam 704 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri