Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'da En Kritik Nokta!

11 Temmuz 2008 / 11:53
Ergenekon'da en önemli konu "DIŞ TEMAS"lar. İşte yakalanan ilk bağlar ve para akışı.
Ergenekon'da en kritik noktalardan biri "DIŞ TEMAS"... Veli Küçük ve Org. Eruygur'un Almanya, Perinçek'in ise İngiltere temasları çok dikkat çekici...

Ergenekon soruşturmasının kapsamı genişletilerek örgütün Almanya'daki faaliyetlerine kadar uzanıldı.

Operasyon kapsamında tutuklanan emekli Orgeneral Şener Eruygur ve emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün, Ergenekon terör örgütüne yönelik operasyon öncesi sık sık Almanya'ya gittikleri ortaya çıktı.

Eruygur ile Küçük'ün Almanya ziyaretleri, 2001 yılından itibaren senelik hazırlanan "Alman İç İstihbarat" raporlarında da yer aldı. Raporda, Eruygur'un Atatürkçü Düşünce Derneği'nin Almanya'nın Mannheim kentindeki şubesine, Küçük'ün ise Nürnberg Fürth kasabasındaki Alman-Azerbeycan Dostluk Derneği'ne sık sık gittikleri vurgulandı.

İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın Ergenekon soruşturması kapsamında ifadesine başvurduğu araştırmacı Talip Doğan Karlıbel de, Eruygur ve Küçük'ün Almanya ilişkilerini doğruladı. Bir dönem Alman Emniyeti'nde görev yapan, Necip Hablemitoğlu ve Alman İstihbaratı konularında araştırmalarıyla tanınan Karlıbel, 12 Haziran'da savcıya 10 sayfalık bir ifade verdi. Karlıbel, Eruygur'un gözaltına alınmadan önce ADD'nin Almanya'da yapacağı geniş kapsamlı bir toplantıya katılacağını açıkladı.

PERİNÇEK TE İNGİLTERE'Yİ YOL YAPMIŞTI

Eruygur ve Tolon'un Almanya ziyaretleri dikkat çekerken, İşçi Partisi Lideri Doğu Perinçek ise İngiltere'ye sık sık ziyarete gidiyordu. Perinçek'in İngiltere ziyaretlerinın sıklığı ve bu ülkeden yapılan para akışı inceleniyor.

ALMANYA'DAN ULUSALCI VE ERGENEKONCULARA KAYNAK AKTARIMI

Araştırmacı yazar Talip Doğan Karlıbel, Ergenekon Terör Örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan emekli Tuğgeneral Veli Küçük'ün Almanya temaslarını araştırmıştı. Burada en çok dikkat çeken Almanya'dan akan paralardı:

Karlıbel, 2001 ve 2007 yılları arasında Almanya'daki Ergenekon oluşumunun Türkiye'ye 1.5 milyon avro para transfer ettiğini belirlemişti. Paraların bir kısmının masraf, kitap alımı ve Almanya ve Hollanda gezileri için gönderildiğini ifade eden Karlıbel, bu paranın 120 bin avrosu Yeni Çağ Gazetesi'ne, 380 bin avrosu Türk Ortodoks Kilisesi'ne, 90 bin avrosu Noel Baba Derneği'ne, 15 bin avrosu Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi (VKGB) Genel Başkanı Taner Ünal'a, 4 bin avronun kitap alımı için Doç. Dr. Ümit Sayın'a, 25 bin avrosu avukatlık masrafları için Kemal Kerinçsiz'e, 12 bin avrosu Hollanda ve Almanya gezileri için Veli Küçük'e, 3 bin 500 Avrosu 'masraflar' adı altında Sevgi Erenerol'a ödendi" dedi.

Karlıbel, Alman yasalarına göre 10 bin avro üzerindeki meblağların transferinde paranın nereden nereye ve hangi amaçla gönderildiğinin kayda alındığını da sözlerine ekledi.

Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri