Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'dan PKK'ya: Çekilme!

19 Temmuz 2008 / 09:27
Ümit Fırat, Ergenekon'un PKK'ya "çekilme" dediği görüşmeyi anlattı.
Ergenekon ile PKK arasındaki ilişkileri ortaya koyan ve Ergenekon'un PKK'yı kullandığı yönünde bir açıklama da Serbesti Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Ümit Fırat'tan geldi. PKK elebaşı Abdullah Öcalan ile DTP'den gelen Ergenekon operasyonuna yönelik eleştirileri değerlendirdi.

Fırat, Ergenekon'la PKK ilişkisini anlatırken Yalçın Küçük'le Doğu Perinçek'in Apo'yla ilişkilerine dikkat çekti. Ümit Fırat'ın, Öcalan'ın 13 Eylül 2000 tarihinde avukatlarına yaptığı bir açıklamaya dikkatleri çekti.

Fırat, bu görüşmeyle ilgili olarak, şunları aktardı: "Çatışma gücü olarak, tümüyle dışarı çıkmamıza Genelkurmay yetkilisi kuşku ile baktı. Neden tümüyle dışarı çıkmayı anlamadılar, diye şimdi düşünüyorum. İlk konuştuğum Genelkurmay temsilcisi bu konuda kuşkuluydu. 'Sağlam bir ateşkes olmalı. Tam dışarı çıkmamalı' dediler. Birliklerimizin tümünü dışarıya çıkarmamızı, savaş alanlarını boşaltmamızı sakıncalı buldu. Haklı, bizim boşalttığımız yere başkaları girer."

Panzehir ile arada 4 ay var

Mayıs 2000'de yazılan 'Panzehir' belgesiyle Ergenekoncu 'askerlerin' Öcalan'ı ziyaret etmesi arasında sadece 4 ay olması oldukça dikkat çekti.
Kaynak:
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri