Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'la birleşme Baykal'a yıktı

05.08.2009 11:33
Danıştay Davası’nın Ergenekon ile kanıtlanması halinde savcılara “Helal olsun” diyeceğini söyleyen Baykal zor durumda.
İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki Ergenekon davasının, Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi saldırılarıyla birleştirilmesi CHP'yi güç durumda bıraktı. Danıştay saldırısının Ergenekon davasında yargılanan sanıklarla ilgisi olmadığını savunan CHP lideri Deniz Baykal, şunları söylemişti: "Bu iddianame açısından en önemli olay Danıştay saldırısıdır. Eğer, Danıştay saldırısı ile Ergenekon arasında bağlantı kanıtlanabilirse, o zaman sorun yok. Çünkü, bu iddianamenin, suçlamaların özü Danıştay saldırısıdır. Bu bakımdan Danıştay olayı bu dava için turnusol kâğıdı işlevi görecektir."

'BAĞI KANITLARSA... '

İddia makamının Ergenekon ile Danıştay saldırısı arasındaki bağlantıyı kanıtlaması halinde 'helal olsun' diyeceğini de belirten Baykal, şöyle demişti: "Sağlam bir hukuki inceleme sonucunda, bu hukuki bir gerçek olarak ortaya çıkarsa, herkesin buna saygı göstermesi lazımdır. Muazzam bir olaydır. İddia makamı, Ergenekon ile Danıştay saldırısı arasında bağlantıyı kanıtlar, bu saldırıyı, bu yapı içindeki insanların yaptığını ortaya koyarsa, o zaman 'helal olsun' derim."

Sivil asker ilişkisi rayına oturtulmalı

CHP lideri Deniz Baykal, grup toplantısında YAŞ, Ergenekon davası ve Kürt açılımıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. YAŞ'ta İrtica ile Mücadele Eylem Planı hazırladığı iddia edilen Albay Dursun Çiçek'in bir yıl daha görevde kalması yönündeki karara dikkat çeken Baykal, "İthamlar yapılan Albay aynı görevini sürdürüyor.'Eğer TSK böyle bir darbenin parçası ise ortaya konulsun' dedik. Konuldu mu? Dün mutlu mutlu yemek yediler" dedi. TSK'nın konumunun demokrasi ve hukukun üstünlüğü anlayışında şekillenmesi gerektiğini belirten Baykal, "Türkiye de sivil asker ilişkilerinin rayına oturtulması gerektiği açıktır" diye konuştu. Baykal, Ergenekon davasının yargının politize olduğunu gösterdiğini ileri sürdü. Kürt açılımına da tepki gösteren Baykal, "Yapmak istedikleri bir şey var ama cesaret edemiyorlar " dedi.
Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri