Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Savcı Öz düğmeye bastı

07.08.2010 11:07
Ergenekon Savcısı Öz, AYM Üyesi Kantarcıoğlu’nun ses kayıtlarını Yüksek Mahkeme’ye gönderdi.

Ergenekon Savcısı Öz, Seyfi Oktay aracılığıyla Baykal’a anayasa değişikliğinin iptal yollarını anlatan AYM Üyesi Kantarcıoğlu’nun ses kayıtlarını Yüksek Mahkeme’ye gönderdi.

“Adil yargılamayı etkileme” iddiasıyla sürdürdüğü soruşturmada Deniz Baykal hakkında da inceleme yapan Ergenekonsavcısı Zekeriya Öz,Anayasa Mahkemesi üyesi Fulya Kantarcıoğlu’nun Ergenekon şüphelisi Seyfi Oktay’la yaptığı konuşmaların teknik takip tutanaklarını Anayasa Mahkemesi’ne gönderdi. Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’nın başlatacağı inceleme sonucunda suç unsuruna rastlanırsa Kantarcıoğlu hakkında soruşturma açılacak.

Ergenekon şüphelisi Seyfi Oktay, CHP’nin o dönemki Genel Başkanı Baykal’ın talimatıyla AYM üyesi Fulya Kantarcıoğlu’ndan Anayasa değişiklik paketinin AYM’de nasıl iptal edileceğine ilişkin bilgi alırken mahkeme kararıyla yapılan telefon dinlemesine takılmıştı. Kantarcıoğlu’nun, anayasa paketinin iptali için izlenecek yol konusunda Seyfi Oktay aracılığıyla Baykal’a yol gösterdiği ortaya çıkmıştı. Kantarcıoğlu, AYM’deki iptal başvurusu görüşülürken de Baykal’a ilettiği mesajlardaki gibi hareket etmişti.

SES KAYITLARI DAAYM’DE

Ergenekon Savcısı Öz, mahkeme kararıyla elde edilen dinleme kayıtlarını ‘GİZLİ’ ibareli yazısında ile Kantarcıoğlu hakkında herhangi bir suçlamada bulunmayıp, CMK 138/2 ve 135/6 maddesi uyarınca Yüksek Mahkemeyi bilgilendirmekle yetindi. Öte yandan savcı Öz, AYM’ye konuyla ilgili iletişim tespit tutanakları ve telefon konuşmalarının ses dosyalarını da gönderdi.

AYMÜYELİĞİDEDÜŞÜRÜLEBİLİR

AYM’nin yapacağı incelemede Kantarcıoğlu hakkında soruşturma açılmasına karar verilirse, üç AYM üyesinden oluşan bir soruşturma komisyonu kurulacak. Komisyon, delilleri inceleyip Kantarcıoğlu’nun ifadesini alacak. Hazırlayacak rapor, Kantarcıoğlu dışındaki AYM üyelerinin yapacağı toplantıda karara bağlanacak. Kantarcıoğlu’nun “görev suçu” işlediğine karar verilirse, üyeliğin düşmesine kadar çeşitli cezalar gündeme gelebilecek. “Bireysel suç” işlediğine kanaat getirilirse, dosya, yargılama için Yargıtay’a gönderilecek.

Paksüt’ü ‘tesadüfi delil’ kurtarmıştı

Anayasa Mahkemesi BaşkanvekiliOsman Paksütde Ergenekon sanığı eşi Ferda Paksüt Ergenekon sanıkları ile görüşürken ya da gazetecilere mahkemeden bilgi sızdırırken telefonu alıp kendisi de konuşmuş ve bu konuşmalar mahkeme kararıyla yapılan telefon dinlemelerine takılmıştı. Savcı Öz, Paksüt’ün suç unsuru taşıyan konuşmalarını Anayasa Mahkemesi’ne göndermiş, Yüksek Mahkeme yapılan incelemenin ardından “Osman Paksüt suç unsuru taşıyan görüşmeler yapsa da kendisi hakkında dinleme kararı olmadığı ve deliller tesadüfen elde edildiği için hakkında herhangi bir işlem yapılmasına gerek yok” kararı vermişti. 

STAR GAZETE

Bu haber toplam 894 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri