Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'u bitirecek atamalar

14.07.2009 11:05
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu günlerdir hakim ve savcıların atamalarını görüşüyor. Kararlar bugün açıklanacak
Aslında bu kararname her yıl çıkıyor ancak bu yıl farklı, çünkü Ergenekon davası ve davayla ilgili tartışmalar nedeniyle dikkatler İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Ergenekon davasına bakan savcılar ve mahkeme heyeti üzerinde.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun asıl görevi "yargının bağımsızlığı"nı gözetmek.

Ergenekon savcıları gidiyor mu?
Bu yıl atama kararnamesi hazırlanırken yargı bağımsızlığının yanı sıra "adil yargılama" prensibi de atama kriteri olarak gözetilecek.

Kurul, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne bakacak, sözleşmenin altıncı maddesinde "herkes bağımsız ve tarafsız bir mahkeme tarafından davasının makul bir süre içinde, hakkaniyete uygun ve açık olarak görülmesini istemek hakkına sahiptir. Herkes, suçluluğu yasal olarak sabit oluncaya kadar suçsuz sayılır. İddia tanıklarını sorguya çekmek veya çektirmek, savunma tanıklarının da iddia tanıklarıyla aynı koşullar altında çağırılmasının ve dinlenmesinin sağlanmasını istemek. Herkesin hakkıdır" ifadeleri yer alıyor.

Atama kararları bugün açıklanacak ve bir süredir Ankara'da konuşulan senaryoların ne kadarı gerçek, ne kadarı komplo ortaya çıkmış olacak.
Bu haber toplam 1008 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri