Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'u dalgalandıracak rapor

05.09.2009 14:07
Mahkemenin Mesut Yılmaz'dan Susurluk raporunun orijinalini istemesi heyecan yarattı, bu rapor örgütü perişan edebilir...
Birinci "Ergenekon" davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a yazı yazılarak, sadece kendisinde olan Susurluk raporunun orijinalinin iade edilmek üzere istenmesine karar verirken, Yılmaz'ın 1 ay önce kamuoyu önünde söz verdiği gibi raporu mahkemeye orijinal şekli ve eksiksiz olarak sunması bekleniyor.

Bizzat Kutlu Savaş tarafından basına verilen, yaklaşık 120 sayfalık Susurluk raporunun orijinalinin, kamuoyuna açıklanmayan kısımları ve ekleriyle birlikte 500 sayfa kadar olduğu ve açıklanmayan kısımlarda genellikle çetenin askerî kanadıyla ilgili pek çok ismin yer aldığı ve askerî birimlerle ilgili geniş analizlerin yapıldığı belirtiliyor. Öte yandan raporun orijinalinin neden sadece Mesut Yılmaz'da olduğu, devletin ilgili birimlerinde, örneğin MİT'te bu raporun neden bulunmadığı merak ediliyor.

RAPOR MİT'İ VE BAZI KURUMLARI RAHATSIZ ETTİ

Kamuoyuna açıklanan raporun açıklanmayan ve sadece Başbakan'a verilen orijinal metninde çok gizli ve önemli bilgilere yer veriliyor. Hatta bu bilgiler sebebiyle MİT, Başbakanlığa Kutlu Savaş hakkında "devlet sırlarını ifşa edip kamuoyuna açıklamaya yeltendi" şeklinde şikâyette bulunmuştu.

YILMAZ "İSTENİRSE VERİRİM" DEMİŞTİ

Mahkeme heyeti, eski Başbakanlardan Mesut Yılmaz'a yazı yazılarak, kendisinde olan Susurluk raporu ve eklerinin iade edilmek üzere istenmesine karar verirken, bundan sonraki duruşma tarihi olan 28 Eylül Pazartesi günü Yılmaz'ın raporu sunup sunmayacağı şimdiden merak konusu oldu. Ergenekon davasında mahkemenin Susurluk Raporu'nu talep ettiği Başbakanlık Teftiş Kurulu, Kutlu Savaş tarafından hazırlanan Susurluk Raporu'nun orijinalinin Mesut Yılmaz'a verildiğini açıkladığı bildirilmişti. Yılmaz da bu iddialara Meclis'te cevap verirken, "Eğer bulunamıyorsa veya mahkemeye verilmek istenmiyorsa, ben de kendi arşivimden temin edip mahemeye verebilirim" demişti.

RAPORUN İLK DEFA GÜNIŞIĞINA ÇIKACAK BÖLÜMLERİ

Susurluk raporunun "devlet sırrı" gerekçesiyle açıklanmayan kısımlarının büyük bölümünü çetenin ordudaki yapılanması ve askerler eliyle işlenen suçlar oluşturuyor. Hem faillerin hem de kurbanların isimlerinin yer aldığı bu bölümlerde, sorgusuz sualsiz insan öldürme keyfîliğinin başçavuşlara kadar indiğine dikkat çekiliyor.

Ayrıca raporda, adı verilen bazı asker kişilerin yer ve zaman belirtilerek işledikleri suçlar ile derin devlet yapılanmasının ekonomik ayağının da ayrıntılı olarak deşifre edildiği kaydediliyor. Raporun gizli kısımlarında ayrıca Türkiye'deki derin devlet yapılanmasına engaje olmuş kurumlar ile bunların kendi aralarındaki işleyiş şekli de anlatılıyor.

ELKATMIŞ: RAPORUN YILMAZ'DA OLMASI SKANDALDIR

Susurluk Komisyonu eski Başkanı Mehmet Elkatmış, dönemin Başbakanı Mesut Yılmaz'ın, Başbakanlık Teştif Kurulu'nun Susurluk raporunu elinde tutmasının bir skandal olduğunu kaydetti. Raporun, devletin arşivinde olması gerektiğinin altını çizen Elkatmış, "Bu bir skandaldır. Bu raporu Sayın Mesut Yılmaz Başbakan olarak kendisine bağlı olan resmi bir kurum olan Başbakanlık teftiş kuruluna görev olarak vermişti.

Başbakanlık Teftiş Kurulu da konuyu inceleyerek bir rapor sunmuştu. Bu resmi bir görevdi ve devletin arşivinde olması gerekliydi. Ancak bu olay dolayısıyla anlıyoruz ki bu tek nüsha olarak hazırlanmış ve Sayın Mesut Yılmaz'daymış. Böyle bir şeyi kabul etmek mümkün değil, nasıl kendisinde bırakmış bunu, devletin arşivinde olması gerekli. Zaten bu raporun belli bölümleri gizli kaydı bulunduğundan dolayı o zaman Sayın Yılmaz tarafından basın toplantısında açıklanmıştı ama bu gizli bölümleri açıklanmamıştı" dedi.
Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri