Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'u Yargıtayla bozma planı

30.07.2009 10:52
Adalet Bakanlığı, 9 HSYK üyesi tarafından yapılan açıklamaya çok sert yanıt verdi.
HSYK'nın Danıştay ve Yargıtay kökenli üyelerinin, "Korsan liste önermedik" sözlerinin yalanlandığı açıklamada, "11 kişilik liste verildi" denildi...

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından yapılan yazılı açıklamaya Adalet Bakanlığı'ndan tokat gibi cevap geldi. Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında HSYK toplantısında Ergenekon soruşturmasının yürüten başsavcıvekili ve savcıların yanında İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'in de görev yerinin değiştirilmesini istendiğini açıkladı.

Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında HSYK toplantısında Ergenekon savcılarını işlemleri hakkında "kanun yararına bozma" talebinde bulunulduğu hatırlatılırken bunun HSYK'nın yetkisinde olmadığına dikkat çekildi.

YAPTIKLARI TEK TEK SIRALANDI

Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada HSYK üyelerinin yaptığı "Ergenekon hakimleri hakkında herhangi bir atama önermedik" açıklamasına tokat gibi cevap verildi. HSYK'nın tartışmalı açıklamasında 'atama önermedik' ifadeleriyle ilginç bir kelime oyununa gittiği Bakanlık açıklamasıyla gözler önüne serildi.

HSYK üyeleri İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkan ve üyelerinin değiştirilmesini istememiş ama Ergenekon soruşturmasını yürüten başta başsavcı ve başsavcıvekili olmak üzere tüm savcıların değiştirilmesini talep etmiş. Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında HSYK üyelerinin bu tutumları şu ifadelerle gözler önüne serildi:

11 KiŞiLiK LiSTE VERDiLER

"HSYK'nın bazı üyeleri, taslağın karara bağlanacağı aşamada '2009 yılı CMK 250 Kararname Taslağı Hâkim-Savcı' başlığını taşıyan 11 kişilik yeni bir taslağı Kurul Başkanı olan Bakanımız ve kurul üyesi olan müsteşarımıza vermişler ve ek taslağın Bakanlıkça hazırlanan taslağın devamında görüşülmesini istemişlerdir.

Bu taslakta önerilen isimler arasında davaya bakan mahkemenin başkan ve üyelerinin bulunmadığı, ancak devam eden soruşturmayı yürüten cumhuriyet başsavcısı, cumhuriyet başsavcıvekili ve 3 cumhuriyet savcısı ile aynı soruşturmanın değişik aşamalarında tutuklama, arama, el koyma, iletişimin tespiti, dinlenmesi ve kayda alınması gibi koruma tedbirleriyle ilgili kararları veren üç hakiminin olduğu, ayrıca önerilen üç hâkimden ikisinin yargılamayı yapan mahkemenin itiraza tabi kararlarını inceleyen mahkeme üyeleri olduğu görülmüştür.

Yine faili meçhullerle ilgili soruşturmayı yürüten bir cumhuriyet başsavcısı ve aynı yerde görevli bir mahkeme başkanı da ek taslakta yer almıştır."

YARGILAMAYA MÜDAHALE OLUR

Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında HSYK'da yaşananlara açıklık getirilerek, "Taslak hazırlama yetkisinin Bakanlığımızda olduğu, burada önerilen isimlerin yürütülmekte olan bir soruşturmanın ve davanın hâkim ve cumhuriyet savcıları arasında bulunduğu, ilgililer hakkında herhangi bir disiplin tedbiri ve cezası olmadığı, görev yerlerindeki en az süre olan yedi yılın dolmadığı ve adı geçenlerin atanma yolunda bir taleplerinin de bulunmadığı hususları ifade edilerek, bunun soruşturmaya ve yargılamaya doğrudan müdahale anlamına geleceği gerekçesiyle söz konusu taslağın görüşülmesine itiraz edilmiştir" denildi.

ERGENEKON'U YARGITAY'A BOZDURMAK İSTEDİLER

HSYK'nın "Ergenekon dosyalarını istedik ancak gönderilmedi" açıklamasına Bakanlık, "yargısal faaliyete ilişkin dosyalara bakmak sizin göreviniz değil" cevabını verdi...

Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında bir skandal da ortaya çıktı. Açıklamaya göre HSYK'nın bazı üyeleri İstanbul'da görülmekte olan dava dosyası tek tek incelemiş. Açıklamada "HSYK'nın bazı üyeleri İstanbul'da yürütülmekte olan soruşturmanın gizliliğini ihlal ederek, dosya numarası da vermek suretiyle incelediklerini iddia ettikleri dosyadaki bazı kararlara karşı kanun yararına bozma yoluna gidilmesi hususunda Kurul'da görüşme yapılmasını istemiş ve sağlamışlar, kanun yararına bozma yoluna gidilmesine ilişkin kararın oy çokluğuyla alınmasını temin etmişlerdir" denildi.

YETKİ ADALET BAKANLIĞI'NDA

HSYK'nın 'kanun yararına bozma' kararı almalarının hukuka aykırı olduğuna dikkat çekilirken "Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 309'uncu maddesine göre kanun yararına bozma talebinde bulunma yetkisi açıkça Adalet Bakanlığı'na verilmiştir. HSYK'nın anayasal ve yasal görevleri içerisinde kanun yararına bozma veya bu konudaki başvuruları inceleyip karara bağlama görevi bulunmamaktadır.

Buna rağmen fonksiyon gaspı ile kanun yararına bozma yoluna gidilmesi hususunda HSYK'nın aldığı karara uyma zarureti olmamasına rağmen, Bakanlığımız bu kararı ihbar kabul etmiş ve ileri sürülen hususlarda kanun yararına bozmaya gidilip gidilmeyeceğinin değerlendirilmesi için kararı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne göndermiştir" ifadelerine yer verildi.

DİNLEME DOSYALARINI BİLE İSTEMİŞLER

Bakanlık açıklaması HSYK'nın kanunsuz bir talepte daha bulunduğunu ortaya çıkardı. Açıklamaya göre HSYK'nın bazı üyelerinin Ergenekon davasının dosyasını istedikleri ve dosyadaki arama, el koyma, dinleme, iletişimin tespiti, teknik izleme ve gözaltına alma işlemlerini tek tek incelemek istemiş. HSYK üyelerinin bu isteğini geri çeviren Adalet Bakanlığı, Yüksek Kurul'un sadece görev alanına giren konularda gerekli belgeleri isteyip inceleyebilme yetkisine haiz olduğunu belirterek, söz konusu talepleri yargısal faaliyete ilişkin olmasını gerekçe gösterek geri çevirdi.

KARARLI DURUŞUMUZ DEVAM EDECEK

Adalet Bakanlığı'nın açıklamasında HSYK'nın yedek üyelerini açıklamaya imza atmasına vurgu yapılarak, "Kendilerinde kararname taslağı bulunmayan, görüşmelerin hiçbir aşamasında yer almayan ve içerikle ilgili bilgi sahibi olmayan bazı Kurul Yedek Üyeleri'nin de açıklamaya imza atmaları dikkat çekici bulunmuştur" denildi.

Bakanlık açıklamasında, Anayasa'nın ve yasaların kendilerine verdiği görevleri yerine getiriken, hukuk ve demokrasiye bağlı kalınacağı vurgulanırken, "Bakanlığımız, yargı bağımsızlığı ile hakim ve savcılık teminatının ilhali anlamıra gelebilecek her türlü girişimlere karşı kararlı duruşunu bundan sonrada devam ettirecektir" denildi.

ERTOSUN İÇERİDE FARKLI DIŞARIDA FARKLI

HSYK üyelerinin yaptığı açıklamada Ergenekon soruşturmasıyla ilgili olarak "CMK 250. madde kapsamında görevli ikinci bir Cumhuriyet Başsavcı Vekili görevlendirilmesini gerekli kılmış" ifadelerine yer verildi. HSYK'nın açıklamasına üyelerden Ali Suat Ertosun da imza attı.

Ertosun, yazılı açıklamaya imza atmasına rağmen HSYK toplantısında ikinci Başsavcı vekili görevlendirilmesine karşı çıktı. Ertosun'un HSYK toplantısında Başsavcı Vekili Olcay Seçkin'in görevlendirilmesine karşı çıkarken "Özel yetkili iki Başsavcı vekili olması usul açısından doğru değildir" diyerek karara muhalefet ettiği öğrenildi.

ERGENEKON'DA TARAF OLDULAR

HSYK'nın tutumunu değerlendiren Yargıtay eski savcılarından Ahmet Gündel şunları söyledi: "Kanun yararına bozma temyize gidilemeyen kararlar için yapılan bir uygulamadır. Burada yetki Adalet Bakanlığı'nındır. Adalet Bakanlığı'nın başvurusu olmadan kanun yararına bozma için Yargıtay'a gidilemez. HSYK'nın böyle bir karar alma yetkisi yoktur. HSYK böyle bir karar alarak Adalet Bakanlığı'na talimat verir konuma gelmiştir. Kanun yararına bozma talebinde ilgililer bulunabilir. HSYK'nın böyle bir karar alması HSYK'yı taraf konuma getirir. Tutuklama ve gözaltına alma kararları ile ilgili de zaten kanun yararına bozma talebinde bulunulamaz."

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Prof.Dr. Ahmet Gökçen de "Tutuklama ve el koyma kararları için kanun yararına bozma yoluna gidilemez. Ayrıca kanun yararına bozma talebinde ilgililer bulunur. HSYK'nın böyle bir talepte bulunması doğru değil" dedi. Prof.Dr. Mustafa Kamalak ise "HSYK böyle bir karar alsa bile bakanlık kanun yararına bozma yoluna gitmek zorunda değildir. Bu konuda yetki Bakanlığındır" dedi.
Bu haber toplam 1040 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri