Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'u yazana gözaltı

26 Mayıs 2008 / 09:41
Çeteyi deşifre eden Zihni Çakır'a Ergenekon gözaltısı.

Ergenekon terör örgütü üzerine yazdığı kitaplarla dikkatleri üzerine çeken gazeteci Zihni Çakır, Ankara'da gözaltına alındı. Ankara Terörle Mücadele ekipleri, Ergenekon savcısı Zekeriya Öz'ün talimatıyla önceki akşam 21.00 sularında Çakır'ın misafir olduğu eve baskın düzenledi.

Gözaltı sebebinin yazarın son kitabı 'Kod Adı: Darbe' olduğu belirtildi. Kitapta MİT ve Genelkurmay'a ait gizli belgeler yer alıyordu. Polis tarafından ifadesi alınan Çakır'a belgelerle ilgili sorular sorulduğu aktarıldı. Çakır'a ayrıca evinde yapılan aramada ele geçirilen bir belgeyle ilgili sorular da yöneltildiği öğrenildi. Çakır'ın belgeyi yeni kitabı 'Hain Türkler ve PKK'nın para kaynakları'nda kullanmayı planladığı kaydedildi.

Çakır daha önce de Öz tarafından İstanbul'a çağrılmış ve bilgisine başvurulmuştu. Gözaltına alınmadan kısa bir süre önce Zaman'a konuşan Çakır, savcının talimatından haberdar olduğunu belirterek, "Her an beni alabilirler." demiş ve son günlerde takip edildiğini aktarmıştı. Son olarak Sabancı suikastıyla ilgili yayınladığı belge yüzünden terör örgütü DHKP-C'nin hedefi haline gelen Çakır, can güvenliğinden endişe ettiğini söylemişti.

Çakır, Ergenekon operasyonu yapılmadan yazdığı kitabına "Ergenekon'un Çöküşü" adını vermiş, kitapta, vatanseverlerle ilgili önemli bilgiler aktarmış, ilişkiler ağını deşifre etmişti. Ardından çeteye yönelik operasyonlar başlamış ve Çakır ikinci kitabına 'Ergenekon'un Çöküşü 2' adını koymuştu. Bu kitapta da çetenin sol ayağına yönelik bilgiler vardı. Kitapta, eski Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu'na yönelik suikast girişiminden bahsetmiş ve arkasında Ergenekon'un sol ayağının olduğunu ileri sürmüştü.

Yazarın son kitabı 'Kod Adı: Darbe'de de çarpıcı iddialar var. Birçok gizli belgenin yer aldığı kitapta, Sabancı suikastıyla ilgili MİT'e ait olduğu öne sürülen bir rapor da bulunuyor. Buna göre, suikastı Susurlukçu Abdullah Çatlı'nın organize ettiği, DHKP-C'nin ise sadece tetikçi olarak kullanıldığı iddia ediliyordu.

Zaman - Ahmet Dönmez

Bu haber toplam 756 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri