Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ergenekon'un sevmediği ay

07 Ocak 2009 / 15:52
Araştırmacı-Yazar Mustafa Yakutcan’ın henüz yayınlanmamış kitabında geçen 'ilginç tarih'ler sizi de çok şaşırtacak!
Araştırmacı-Yazar Mustafa Yakutcan’ın hazırlamakta olduğu “Tanrı Zar Atmaz” kitabında temas ettiği yakın siyasi tarihimizde yaşanan bazı olayları ilginç tespitlerini bir kısmını bizimle paylaşmaya devam ediyor.

MUHARREM AYI ve ERGENEKON

Hz. Peygamberin Mekke’den Medine’ye hicret ettiği 622 yılının 1 Muharrem Hicri Takvim’in başlangıcı olarak kabul edilir. Ayın, Güneş ve dünya etrafındaki dönme süresini esas alır.

Hicri yılın ilk basamağı olan Muharrem ayının önemi ilahi dinler açısından büyüktür. Özellikle bu ayın onuncu gününe ‘Âşura’ denir.

İnsanlık tarihi, bu ayda meydana gelen çok önemli olaylara şahit olmuştur. Hadîslerde ve değişik kaynaklarda rivayet edilen olaylardan bazılarını özetle şöyle sıralayabiliriz.

• İnsanoğlunun atası; ilk insan ve ilk Peygamber Hz. Adem’in tövbesi bu ayda kabul olunmuş,

• Hz.Nuh’un kavminin başına gelen tufan son bulmuş ve gemisi bu ayda Cudi dağına oturmuş,

• Hz İbrahim, Âşura günü doğmuş, İlahlık iddiasında bulunan Nemrut’un ateşinden bu ayda kurtulmuş, Allah (c.c.) ona yolun doğrusunu bu günde göstermiş,

• Evlat acısı ve hasretiyle kavrulan Hz.Yakup’un gözleri bu günde görmeye başlamış, bu ayda oğlu Hz. Yusuf’a kavuşmuş, kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan ve daha sonra efendileri tarafından atıldığı zindandan bu ayda çıkartılarak Mısır Azizi tarafından devlet hazinesinin başına getirilmiş,

• Sabır ve tahammül kahramanı Hz. Eyyüb bu ayda hastalıklarından şifa bulmuş,

• Hz. Musa, bu ayda doğmuş, kendisine bu ayda bir mucize ihsan edilmiş, kavmiyle beraber Kızıl Deniz’i geçmesi ve Firavun’un ordusuyla beraber suda boğulması bu ayda olmuş,

• Hz Davud’ un tövbesi kabul edilmiş,

• Hz.Süleyman’a mülk (hükümranlık) verilmiş,

• Hz Yunus balığın karnından kurtulmuş,

• Hz. İsa bu ayda doğmuş ve Yahudilerin şerrinden bu ayda semaya yükseltilerek kurtulmuş,

• Hz Muhammed’in (s.a.v.) geçmiş ve gelecek bütün günahlarının affedileceğine dair kendisine Allah tarafından teminat bu ay da verilmiştir.

Bütün bu hadiselerin yanında ciğersüz bir olay vardır. Sevgili Peygamberimiz'in 'cennet çocuklarının efendileri' diye övdüğü, Hz. Ali ile Hz. Fatıma'nın ciğerparelerinden biri olan Hz. Hüseyin ve 72 arkadaşı, Hicri 61 yılının 10 Muharrem aşure gününde (Miladi 10 Ekim 680) siyasi ihtiraslar uğruna Kerbela'da önce susuz bırakılmış, ardından da hunharca şehit edilmiştir. Hz. Hüseyin'in bugünde şehit edilmesi sebebiyle Müslümanların ortak hafızasında artık bu müessif olayla hatırlanır olmuştur.

Muharrem ayındaki önemli gelişmeler

Bu gün gelişen Ergenekon’da son dalga operasyonunu vesile ederek dikkatleri bir başka enteresan ve bir o kadarda ümit verici noktaya çekmek istiyorum.

Ergenekon’da İlk dalga’da Muharremin 13.’de

Savcılığın resmen 'halkı isyana tahrikle' suçladığı 'Ergenekon terör örgütüyle' ilgili 22 Ocak'ta Türkiye genelinde 40 ayrı noktaya eşzamanlı gerçekleştirilen 'Şafak' operasyonunda 33 kişi gözaltına alınmıştı. (2008)

Emniyet yetkilileri örgütün, Türkiye genelinde gerçekleşen pek çok siyasi faili meçhul olayların ve cinayetlerin ardında olabileceği gibi, halen Amerika'da olan Fethullah Gülen'e 2 kez suikast girişiminde bulunduğunun belirlendiğini, örgütün hedefinde Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Gazeteci Fehmi Koru aralarında bulunduğu bir çok isminde olduğunu ileri sürülmüştü.

22 Ocak’ta 33 kişinin gözaltına alındığı ’Ergenekon operasyonu’ olarak da bilinen bu gelişmelerin olduğu gün Muharrem ayının 13’üne denk geliyordu.

Ülkemizde de yer yer çok önemli ve güzel gelişmelerin başlangıcı olan kameri zaman dilimi olan Muharrem ayına denk gelen ve sabaha karşı yapılan ‘Şafak’ operasyonu da adı gibi önümüzü aydınlatacak ışığın başlangıcı olur.

Akşam vakti meydana gelen Susurluk kazası ile ortaya çıkan karanlık ilişkilerin sabaha karşı yapılan ‘Şafak’ operasyonuyla gece karanlığının bitmek üzere olduğunu ümit ediyorum.

Ergenekon’da son dalga’da Muharremin 10.’da

Bugün sabah ajanslara düşen ilk haberlere göre Ergenekon operasyonunda son dalgada Olay yazar Prof.Dr. Yalçın Küçük'ün İstanbul ve Ankara'daki evinde arama yapıldığı bilgisi ulaştı. İlerleyen saatlerde Savcıların talimatı ile 6 ilde eş zamanlı operasyon başlatıldığı bu çerçevede Bedrettin Dalan'ın sahibi olduğu İstek Vakfı ile Yeditepe Üniversitesi ve Bir emekli albay ve eski istihbaratçının evlerininde arandığı bu arada eski Eski Özel Hareket Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin de gözaltına alındığı bilgisi gelmeye başladı.

Bir dönem Muharrem ayında kapanmıştı.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in görev süresini 5+5 olarak düzenleyen Anayasa değişikliği üzerinde zamanın koalisyon hükümeti anlaşmış. 5 Nisan 2000 günü’de Anayasa’nın 101.maddesi üzerindeki değişiklik yapılmasını öngören kanun teklifinin 2.tur oylaması yapılmış. Meclis’ten birinci tur’da olduğu gibi ikinci tur oylamada da ilginç bir şekilde Demirel için yine 303 evet oyu çıkar. Neticede referanduma gidilmeksizin gereken oy sayısı bulunamadığından teklif geri çekilir.

Ertesi gün büyük bir gazete manşetinde; “Baba dönemi kapandı” diye manşet atmıştı.

O günler, yani Türkiye’de gazeteler “Baba dönemi kapandı” diye manşet attığı 6 Nisan günü aynı zamanda Arabî ayların ilki olan Muharrem ayının ilk gününe denk geliyordu.

İnsanlık tarihi ve özellikle inananlar, bu ayda meydana gelen çok önemli olaylara şahit olmuş, bir çok sıkıntılardan kurtulmuşlardır inşallah kurtulacaklardır.

Kaynak:
Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri