Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

367 planı nasıl hazırlandı?

18.08.2009 13:13
Ergenekon sanığı Vural'dan ele geçirilen bir elektronik posta, cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki 367 krizinin nasıl büyütüldüğünü ortaya çıkardı.
Vural'a gönderilen postada, Doğru Yol ve Anavatan Partisi milletvekillerinin cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmaması isteniyor. E-mail'in kaynağı ise kamuoyunun çok yakından tanıdığı CHP'li bir milletvekili.

Ergenekon Davası'nın 3. İddianamesi 367 krizinin nasıl derinleştirildiğini ve bu krizde kimlerin ne tür görevler üstlendiğini ortaya koydu.

2007 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, Sabih Kanadoğlu'nun 367 şartı ile krize dönüştürülmüştü. O gün meclisteki seçim oturumuna 367 vekilin katılmaması halinde Cumhurbaşkanı seçilemeyeceği iddiası en büyük desteği de CHP'den görüyordu.

SEÇİMLERE KATILMAYIN UYARISI

Ancak tek başına CHP'nin meclise girmemesi de Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığını engellemeye yetmiyordu. İşte 3. İddianame'deki belgeler o gün kimlerin meclisin 367 rakamına ulaşmaması için ne tür oyunlar oynadığını gözler önüne serdi.

DYP VE ANAP'A ACİL ÇAĞRI

O dönemde kamuoyunu hayal kırıklığına uğratan gelişme Doğru Yol Partisi ile ANAVATAN'ın meclise girmemesiydi. Ağar ve Mumcu'nun kimlerden telkin aldığı sonraki dönemde ortaya çıktı. Ancak bu süreçte CHP İstanbul Milletvekili Necla Arat'ın da diğer muhalefet partilerine baskı yapılması konusunda Ergenekon sanığından destek istediği 3. İddianameyle anlaşıldı.

CHP Milletvekili Arat'tan Emekli asker ve Ergenekon sanığı Hüseyin Vural Vural'a gönderildiği iddia edilen elektronik postada, Doğru Yol ve Anavatan milletvekillerinin Cumhurbaşkanlığı seçimlerine katılmamaları isteniyordu.

28 Ocak 2008 tarihinde Vural'dan Necla Arat'a gönderildiği ileri sürülen bir başka elektronik postada ise Ergenekon sanığı Vural'ın CHP'li Arat ile sürekli iletişim halinde olduğu anlaşılıyor. Vural, açık açık CHP'yi yönlendirmeye çalışıyor ve yeni organizasyonlar beklediğini dile getiriyor.

Cumhuriyet mitinglerinde de boy gösteren Necla arat ismi, Ergenekon'un mali kaynağı olduğu iddia edilen Mustafa Özbek'in telefon görüşmelerinde de yer alıyor. Söz konusu görüşmede Arat için, Ergenekon medyası olduğu ileri sürülen bazı televizyon kanallarında aranan bir isim olarak geçiyor.
Bu haber toplam 1108 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri