Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erkan Mumcu Karadayı'ya cevap verdi

29 Ocak 2009 / 19:00
Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'ya ait ses kaydı olayının boyutları gelen yanıtlarla büyüyor
Anavatan Partisi eski genel başkanı Erkan Mumcu , ortaya çıkan ses kaydında kendisi hakkında ağır ifadeler kullanan Eski Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'yı dava edeceğini söyledi. Mumcu'nun yazılı açıklamasıyla, ortaya çıkan ses kaydının Karadayı'ya ait olduğu da dolaylı olarak doğrulanmış oldu.

Anavatan Partisi eski Genel Başkanı Erkan Mumcu, Genelkurmay eski başkanı İsmail Hakkı Karadayı'ya ait ses kaydında yer alan kendisiyle ilgili ifadelere sert tepki gösterdi. "Her söz sahibinin seviyesini gösterir ve sahibine aittir" diyen Mumcu, şahsına yönelik hakaret içeren sözler nedeniyle mümkün olan tüm hukuk yollarına başvuracağını bildirdi.

Erkan Mumcu Karadayı'ya dava açacak

yaptığı yazılı açıklamada, bugün ortaya çıkan, emekli Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'ya ait sözler ve ses kayıtlarında kendisinin isminin geçtiğini, şahsına yönelik hakaret içeren sözler dolayısıyla gerekli ve mümkün olan tüm hukuk yollarına başvuracağını bildirdi. Mumcu, "Anılan ses kayıtlarında İsmail Hakkı Karadayı'nın sözünü ettiği telefon görüşmesini 2007 – 2008 yıllarında benimle yapılan pek çok gazete ve televizyon röportajlarında kamuoyunun bilgisine sunmuştum. Bugün de emekli Genelkurmay Bbaşkanı İsmail Hakkı Karadayı'ya atfedilen ses kayıtları kamuoyuna sunduğum bilgilerin gerçekliğinde en küçük bir kuşku olmadığını göstermektedir. O gün söylediklerimin delilleri bugün ortaya çıkmaktadır. " dedi.

''367 tezine destek vereceğimizi umduğunu söyledi''

Karadayı ile hayatında bir kez havalimanı VİP salonunda karşılaştığını, bunun dışında DP ile Anavatan Partisi'nin bütünleşme sürecinde Karadayı'nın kendisini telefonla aradığını bildiren Mumcu, şunları söyledi:

"Üç dakika kadar süren bu telefon görüşmesinde birleşme kararımızı kutlamış, konuşmanın devamında '367' tezine destek vereceğimizi umduğunu beyan etmiş ve bizden '367 iddiasının hukuksal bir temelinin bulunmadığı bu hususta en doğru çözümün seçimi halkın yapacağı bir anayasa değişikliği olduğu" yanıtını almıştır. O konuşmada seçimi halk yapsa da yine AKP'li bir ismin seçilebileceği yönündeki kaygısını ifade etmiş ve benden "demokrasi böyle bir şey, halk kimi isterse onu seçsin" yanıtını almıştır. İsmail Hakkı Karadayı kendisine atfedilen ses kaydı gerçek ise bizim bu tutumumuzu anlayamamış veya içine sindirememiş olmalı ki hakkımızda hakaretamiz sözler sarfediyor. Her söz sahibinin seviyesini gösterir ve sahibine aittir. İki yıldan beri anlattığım şeylerin gerçekliğinin böyle bir kayıtla da ortaya çıkması benim için şaşırtıcı değil. Çünkü gerçeklerin en temel vasfı eninde sonunda açığa ortaya çıkmalarıdır. Demokratik sürece silahlı kuvvetlerin müdahale etmesini önerecek kadar izan ve insaf çizgisinden çıkmış bir anlayış ile hayatımın bir saniyesinde bile aynı yerde olmadım."

''Kararımı kendi vicdanımla verdim''

Cumhurbaşkanlığı seçimleri konusunda, kararlarını seçimden iki yıl önce verdiklerini kaydeden Mumcu, o tarihlerde Cumhurbaşkanını halkın seçmesi yönündeki önerilerini kamuoyuyla paylaştıklarını hatırlattı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk tur oylamasına katılmayışları konusunda gerekçe uyduranların gerçekleri saptırmaya çalıştığını savunan Mumcu, "Bugün siyaset dışında olmayı tercih etmiş olmama rağmen siyasette bıraktığım izler ile kavga etmeyi sürdürenler şunu anlamalıdır ki, artık cumhurbaşkanını halkın seçecek olması Türk demokrasi tarihinin en ileri adımlarından biridir. Ve Türkiye bu adımı attıysa Erkan Mumcu'nun onurlu, kararlı duruşunun bunda büyük payı vardır. Devrim niteliğindeki bu değişimin sancı doğurması kaçınılmazdır. Bu duruştan hesap sorulması ve tasfiye edilmek istenmesi de siyasetin tabiatındandır. Ne pişmanlık duyarım ne de sitem ederim. Kararlarımı vicdanımla verdim ve o vicdan sayesinde dimdik ayaktayım. " dedi.

Kaynak: Ajanslar


Bu haber toplam 1456 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri