Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erkekler Gırtlak Kanserine Dikkat

05.06.2010 03:11
Gırtlak kanseri risk faktörlerinin başında sigara geliyor.

Sigara dumanındaki katranda bulunan bazı maddeler kansere yol açan etkiler yaratıyor. Sigara bırakıldığında ise kanser riski giderek azalıyor.

Gırtlak kanserinin erkeklerde kadınlara oranla 10 kat fazla görüldüğünü söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Nesil Keleş, son yıllarda kadınlarda sigara içimindeki artışla birlikte, Avrupa ve ABD'deki kadınlarda gırtlak kanseri görülme sıklığının da arttığını söyledi.

Alkolle beraber sigara kullanımının hastalık riskini artırdığının altını çizen Prof. Dr. Nesil Keleş; “Tek başına alkol kullanımının risk faktörü olup olmadığı henüz kesin olarak bilinmiyor. Ayrıca lökoplaziler yani yanaklarda ve dilde bulunan beyaz plakalar, akut ve kronik gırtlak enfeksiyonları, virüslere bağlı enfeksiyonlar; sesin kötü kullanımı, gırtlağı etkileyen ve tahriş eden faktörler riskler arasında sayılabiliyor” dedi.

ERKEN TANI ŞANSI YÜKSEK

Gırtlak kanserleri, nispeten daha iyi seyirli tümörler arasında kabul ediliyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri, hastalığın erken tanı şansının yüksek olması.

“Erken belirtiler, gırtlakta tümörün yerleştiği bölgelere göre farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin ses teline yerleşen tümörler ses kısıklığına neden olurken, gırtlağın üst bölümüne yerleşen tümörlerde yutma fonksiyonu sırasında ağrı olabiliyor” diyen  Prof. Dr. Nesil Keleş, gırtlak kanserinin belirtilerini ve tedavi yöntemlerini şöyle anlattı:

SES KISIKLIĞI VE YUTMA GÜÇLÜĞÜNE DİKKAT!

“Gırtlak kanserinin erken evrede yakalanması sağlayacak belirtiler arasında ses kısıklığı, yutma güçlüğü, nefes darlığı, kulak ağrısı, ileri evrelerde boyunda şişlik ve öksürük bulunuyor. Yutma güçlüğü bazen hastalar tarafından nefes darlığı, boğazda gıcıklanma, dolgunluk, yabancı cisim, boğazı sürekli temizleme ihtiyacı ve takılma hissi gibi tarif ediliyor.

 

Bu haber toplam 6028 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri