Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erkeklerin yerini alan komutan

24 Temmuz 2008 / 20:14
Harp Akademileri Komutanlığı'nın mezuniyet töreni, Türk Silahlı Kuvvetleri'nde (TSK) kadın komutanlar konusundaki değişimi yansıtan gelişmelere sahne oldu. Gelecekte ilk kadın amiral olma ihtimali bulunan Deniz Üsteğmen Yasemin Bayraktutan, törende TSK'nı
Harp Akademileri Komutanlığı mezuniyet töreni dün komutanlığın Yeni Levent'deki karargâhında yapıldı. Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Köksal Toptan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner katıldı. Bütün komutanların eşleri ile katıldığı törene Toptan da eşi Saime Toptan ile birlikte geldi. Törene sadece Gül, Erdoğan ve Gönül eşleri olmadan katıldı.

Törende Kara Harp Akademisi'nden 76, Deniz Harp Akademisi'nden 30, Hava Harp Akademisi'nden de 44 subaya mezuniyet diplomaları verildi. Ayrıca, Silahlı Kuvvetler Akademisi, Stratejik Araştırmalar Enstitüsü ile akademilerde eğitim gören yabancı subaylar da diplomalarını aldı.

En iyi olmak için

Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, yaptığı konuşmada, daima en iyi olma yolunda çalıştıklarını vurguladı. Kurmay subaylarının not ortalamalarının 90'ın üzerinde olduğunu ve akademilerin eğitim seviyesinin çok yüksek olduğunu belirten Aksay, Türkiye'nin güçlü bir orduya sahip olmasının elzem olduğunu ifade etti. Hedeflerinin vizyon sahibi liderler yetiştirmek olduğunu kaydeden Aksay, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş felsefesinin temelinde üniter ve laik devlet anlayışının bulnuduğunu belirtti. Küresel aktörlerin ulusal devlet yapılarına önem verdiklerini gözlediklerini dile getiren Aksay, "Gerçekçi yol küresel düşünmek, ancak ulusal hareket etmek olmalıdır" diye konuştu. Aksay, laik devlet yapısını korumanın herkesin görevi olduğunu ifade ederek, "Türk ordusunun yolu Atatürk'ün medeniyet yoludur" dedi.

Geleceğin amirali

Törende öğrenci subaylar adına Deniz Harp Akademisi'ni birincilikle bitiren Üsteğmen Bayraktutan konuştu. TSK'nın gelecekteki komuta yapısında önemli yer alacak kurmay subayları temsilen bir kadın kurmay subayın konuşması TSK'daki değişim açısından anlamlı bulundu.

Gelecekte Deniz Kuvvetleri'nde ilk kadın amirallerden biri olma ihtimali olan Bayraktutan, konuşmasında kurmay subaylar olarak kendilerini laik, üniter, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ne adadıklarını söyledi.

Törende Hava Harp Akademisi'nde mezun olan Yüzbaşı Bilgehan Bülbül de diplomasını aldı. Bülbül, Türkiye'nin gelecekteki ilk kadın generali olma ihtamil en yüksek kadın subay olarak gösteriliyor.Kaynak:
Bu haber toplam 1312 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri