Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

100 Bin Kaçak Ermeni Sınırdışı

16.03.2010 18:56
İngiltere'de Başbakan Brown ile görüşen Başbakan Erdoğan, Ermenistan ile ilişkilerde gelişme sağlanmaması halinde 100 bin kaçak Ermeni işçiyi sınırdışı etmek zorunda kalabileceklerini söyledi.

İngiltere’de temaslarda bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BBC Türkçe servisine önemli açıklamalarda bulundu.

Erdoğan, “Ermenistan'la ilgili gelişmelerde de sıkıntı bizim değil, sorun bizim değil, aslında Ermenistan'ındır. Ve şu anda Ermenistan'ın çok önemli bir kararı vermesi lazım. O da diasporanın ipoteğinden Ermenistan'ın kurtulması lazım. Eğer Ermenistan'ı seven ülkeler varsa, başta Amerika, Fransa, Rusya olmak üzere bir defa Ermenistan'ı bu diasporanın ipoteğinden kurtarmaları gerekir” dedi.

Ermeni tasarılarının birçok ülkede kabul edildiğinin hatırlatılması üzerine Erdoğan, şöyle konuştu: “Bunların hiçbirisi bizi ilgilendirmez. Bunların hiç birisinin Ermenistan-Türkiye arasında bir yeri yok. Bunlar kendi kendilerine rol çalıyorlar.

Bu ülkelerin Ermenistan ile ne alakası var, bunlara kim bu görevi verdi? Nereden çıkarıyorlar bu görevi? Burada eğer taraf ülke varsa bu Türkiye Ermenistan'dır- eğer taraf ülke varsa... Bunlar almış oldukları bu kararla şov yapıyorlar. Ve Ermenistan halkına da zarar veriyorlar. Bir şey eğer olacaksa da çıkmaza giriyor.”

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bakın benim ülkemde 170 bin Ermeni var, bunların 70 bini benim vatandaşım. Ama yüz binini biz ülkemizde şu anda idare ediyoruz. Eee ne yapacağım ben yarın gerekirse bu yüz binine hadi siz de memleketinize diyeceğim, bunu yapacağım. Niye? Benim vatandaşım değil bunlar. Ülkemde de tutmak zorunda değilim. Yani şu anda bizim bu samimi yaklaşımlarımızı bunlar bu tavırlarıyla ne yazık ki olumsuz istikamette etkiliyorlar bunların farkında değiller.

Ermenistan ile olan ilişkilerde de bugüne kadar hep bu yaklaşım içinde olduk, bu anlayış içerisinde olduk, ama bazıları herhalde bizi anlamak istemiyor. Bu da bizi üzüyor tabii..

Eğer biz bunun karşılığını göremezsek herhalde biz de başımızın çaresine bakacağız. Gerekirse...

('Sınırdışı ederiz diyorsunuz’ sözleri üzerine) Ama tabii dünden bugüne değil...”

Bu haber toplam 956 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri