Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sarkisyan: "Türkiye bizi tehdit etti"

22.06.2010 20:05
Ermeni Cumhurbaşkanı Türkiye ile ipleri atmakla kalmadı bir de ilginç çıkışta bulundu

 

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Türkiye'nin ülkesi ile ilişkileri normalleştirme çabaları çerçevesinde varılan anlaşmalara uymadığını iddia etti.

Almanya'nın başkenti Berlin'de temaslarda bulunan Sarkisyan, Konrad Adenauer Vakfı tarafından düzenlenen bir toplantıda "Güney Kafkaslardaki güvenlik ve gelişmelerde Ermenistan'ın rolü" konulu konuşma yaptı.

"TÜRKİYE TEHDİT ETTİ İDDİASI"

Sarkisyan, ikili ilişkilerin önce normalleştirilmesi ve sınırların açılması, sonra ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla imzalanan protokolden sonra Türkiye'nin Dağlık Karabağ sorunu ile ilgili yeni bir şart ileri sürdüğünü belirterek, "Türkiye anlaşmalara uymadı, normalleşme çabalarından önceki tutumuna döndü, hatta tehdit de bile bulundu" iddiasını dile getirdi.

Türkiye'nin ortak çıkarları göz önünde bulundurarak hareket etmediği sürece ikili ilişkilerde bir gelişme yaşanacağına inanmadığını ifade eden Sarkisyan, şartsız olarak sınırların açılmasını önerdiklerini, ancak bu isteğin Türkiye tarafından ileri sürülen şarttan dolayı gerçekleşmediğini savundu.

"TÜRKİYE İLE İLİŞKİ KURMA İMKANI YOK"

"Türkiye ile ilişki kurma imkanı görmüyorum, çünkü Türkiye bunu istemiyor" diyen Sarkisyan ayrıca, Dağlık Karabağ sorununu barışçı yönden çözmek istediklerini, ancak Azeri mültecilerin sorun çözülmeden önce Dağlık Karabağ bölgesine dönmesinin etnik çatışmalara yol açacağını iddia etti.

AZERİLERDEN PROTESTO

Toplantıyı izleyen bir Azeri gencinin, "Dağlık Karabağ bölgesinde benim doğduğum köy 1992 yılından bu yana Ermeni işgali altında tutuluyor. Köyümdeki işgale ne zaman son vereceksiniz?" şeklindeki bir sorusuna karşılık Sarkisyan, işgalcilerin Azeri birlikleri olduğunu öne sürdü.

Toplantının yapıldığı binanın önünde Dağlık Karabağ bölgesindeki Ermeni işgalini ve Hocalı katliamını protesto eden bir grup Azeri gösterici, Sarkisyan'ın binaya gelişi ve çıkışı sırasında "Sarkisyan terörist", "Ermenistan Karabağ'dan çık" ve "Karabağ Türk'tür, Türk kalacak" şeklinde sloganlar attı

Bu haber toplam 1332 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri