Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermeni lobisi gazetecileri bıktırdı

12 Mayıs 2008 / 03:55
Ermeniler, Avrupa başkentlerindeki protestolarla soykırım iddialarını sürekli gündemde tutuyor.

Avrupa Birliği'ni takip eden gazeteciler arasında yapılan bir araştırma, Ermeni lobisinin yoğun propaganda faaliyetlerinin habercileri bezdirdiğini ortaya koydu.

Merkezi Brüksel'de bulunan Milletlerarası Basın Örgütü ve APCO işbirliği ile yapılan ankete göre "geçen yılın en kötü halkla ilişkiler hamlesi"nde Ermeni lobilerinin faaliyetleri ilk 10'a girdi. "En kötünün en iyileri" sıralamasında Ermeni lobisi 6. sırada yer aldı. Gazeteciler Ermeni örgütlerinden gelen çok sayıda e-mektup, bildiri ve mesajın internet hesaplarını doldurmasından şikâyetçi oldu.

"En kötünün en iyileri"nde "siyasi brifing kılığına girmiş reklam toplantıları" birinci olurken, ikinci sırada genleri ile oynanarak üretilen gıda ürünlerinin hem çevre için daha faydalı hem de dünyadaki açlığa çözüm olacağına dair yapılan faaliyetler yer aldı. "En iyilerin en iyisi" olarak AB'nin sıklıkla yayınladığı ve 27 üye ülkedeki hemen her alandaki gelişmeleri kamuoyuna açıklayan Eurobarometre anketleri gösterildi. "En iyilerin" ikinci sırasında Manchester United'ın AB'nin 50. kuruluş yıldönümü için yaptığı maç yer aldı. Avrupa'da yoğun olarak tartışılan "AB'nin başkanı kim olsun?" sorusuna gazetecilerin yüzde 35'i Lüksemburg Başbakanı Jean Claude Juncker cevabı verdi. Juncker'i yüzde 21 ile Almanya Başbakanı Angela Merkel, yüzde 18 ile eski İngiltere Başbakanı Tony Blair takip etti. Lizbon Antlaşması'na göre 27 üye ülkenin liderlerince nitelikli çoğunlukla seçilecek AB Başkanı 1 Ocak 2009'dan itibaren görevine başlayacak.

AB Komisyon Başkanı Barroso'nun performansı hakkında ise gazeteciler olumlu kanaat belirtti. Şu an Türk basınının bir kısmı tarafından ağır şekilde eleştirilen Barroso, Brükselli gazetecilein yüzde 56'sına göre iyi bir icraat sergiliyor. Yüzde 28'i ise Barroso'yu başarısız buluyor. Gazetecilerin AB konusunda en çok okuduğu gazete ise açık farkla Financial Times (yüzde 46). Bunu yüzde 33 ile internet sitesi olan Euobserver takip ediyor. Anket soruları AB'yi takip eden 1.614 gazeteciye gönderildi. Gazeteci sayısının yaklaşık yüzde 10'una tekabül eden 121 gazeteci sorulara cevap verdi. Ankete aralarında Zaman'ın da bulunduğu Le Monde, Financial Times, The Wall Street Journal gibi muteber gazeteler katıldı.

Zaman - Selçuk Gültaşlı

Bu haber toplam 838 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri