Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermeni olmak için başvuru!

30 Mayıs 2008 / 09:08
Yıllarca gizledi, Ermeni olmak için mahkemeye başvurdu.

Malatyalı yerel müzisyen Kazım Akıncı Ermeni olmak için mahkemeye başvurdu Kazım Akıncı, aslının Ermeni olduğunu söyleyerek adını ve kimliğindeki din hanesini değiştirmek üzere mahkemeye başvurdu.

CNN Türk'ün haberine göre kendi kasetini satarak hayatını kazanan Kazım Akıncı, soyunun Ermeni olduğunu ve bunu yıllardır gizlediklerini, ancak Hrant Dink'in ölümünün ardından artık kimliğini gizlemekten vazgeçtiğini söyledi. Kazım Akıncı, Malatya Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak adını Serkis Nersesyan olarak değiştirmek isteğini ifade etti.

'Ailem yıllarca gizledi'

Annesiyle birlikte yaşayan Kazım Akıncı, "Malatya'da yaşıyorum ve aslımız Ermeni, benim Ermeni olmamla ilgili bir sorunum yok. Toplumun da böyle bir sorunu yok. Ancak uzun yıllardır ailem bu gerçeği gereksiz bir korkuyla kendinden bile gizledi. Ben bunun gizlenmesi gereken bir şey olmadığını savunuyordum. Gazeteci Hrant Dink'in öldürülmesinin ardından duyduğum üzüntü kimliğimi gizlememem gerektiği konusunda beni zorlayan bir olay oldu.

Ermeni olmak ve ya başka bir dine mensup olmanın ayıp olmadığını bunun aşağılanma ve ya dışlanma nedeni olmaması gerektiği kanaatiyle adımı değiştirme kararı aldım. Malatya'da albümlerimi satarak hayatımı kazanıyorum. Çevremde sevilen biriyim. İnsanlar beni 'Kazım' ve ya 'Serkis' olduğum için değil, ben olduğum için seviyorlar. Madem böyle benim de kimliğimi gizlememin ve ya korkmamın bir anlamı yok" diye konuştu. Adının değiştirilmesi için mahkeme sürecinin devam ettiğini söyleyen Akıncı, Malatya Nüfus Müdürlüğü'ne müracaat ederek nüfus cüzdanındaki 'Dini' bölümündeki 'İslam' ibaresini de 'Hıristiyan' olarak değiştireceğini belirtti.

Kaynak:
Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri