Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermeni Tasarısı Oylanacak

25.02.2010 08:36
ABD'de, 1915 Olaylarının 'Soykırım' Olarak Tanınmasını İsteyen Tasarı, 4 Mart'ta Görüşülüp Oylanacak.

ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi'nde, 1915 olaylarının ''soykırım'' olarak tanınmasını isteyen tasarı, 4 Mart'ta görüşülüp oylanacak.

Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkileri Komitesi Başkanı Howard Berman, 252 nolu "Ermeni soykırımı" tasarısını gündeme aldı.

ANCA Başkanı Ken Hachikian, konuyla ilgili daha önce ''ABD Kongresi'nin, 'Ermeni soykırımı' konusunda gerçekleri ve adaleti reddetme çabalarına ortak olmayacağı yönünde Türkiye'ye açık mesaj vermek için bu cesur adımı atarak sergilediği vizyon ve kudretten dolayı Başkan Berman'a teşekkür ettiğini'' belirtmişti. Hachikian, tasarının hem Dışişleri Komitesi hem de Temsilciler Meclisi Genel Kurulunca onaylanmasını sağlamak için Ermeni topluluğu üyeleri olarak harekete geçtiklerini de kaydetmişti.

Tasarı, Mart 2009'da Temsilciler Meclisi'ndeki Ermeni lobisinin en önemli isimlerinden Demokrat milletvekilleri Adam Schiff ve Frank Pallone ile Cumhuriyetçi milletvekilleri George Radanovich ve Mark Kirk tarafından sunulmuştu. ANCA'nın önceki açıklamasında da tasarıyı Temsilciler Meclisinin 135 üyesinin imza atarak desteklediği ifade edilmişti.

Bu haber toplam 950 defa okunmuştur

Etiket(ler): ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri