Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Ermeni terörüne çok şehit verdik"

17 Aralık 2008 / 17:22
'Ermenilerden özür diliyoruz' kampanyasına tepkiler büyüyor.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, emekli büyükelçilerin 'Ermenilerden özür diliyoruz' kampanyasına verdiği sert tepkiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "Teröre çok sayıda şehit verdik. İsteyen istediğini söyler, devlet politikası değişmez" dedi.

'Ermenilerden özür diliyoruz' kampanyasına tepkiler büyüyor. 60'tan fazla emekli büyükelçinin imzasını taşıyan ve kampanyayı eleştiren bildiriyi değerlendiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Ermeni terör örgütü ASALA tarafından şehit edilen Türk diplomatları hatırlatarak, "Dışişleri Bakanlığı geçmişte teröre çok sayıda kurban veren bir kurum. Dolayısıyla bu konuyla ilgili hassasiyetimizi vurgulamak yerinde olur. Şu anda bile şehitlerimizden birinin (Taha Carım) adını taşıyan bir salondayız.

Her iki girişimi de biliyoruz. Emekli büyükelçilerimizin girişimi özel bir girişim. Ne bir yönlendirme oldu ne de tepki vermeyi doğru buluyoruz. Bizim 1915 olayları hakkındaki duruşumuz biliniyor, değişmedi" diye konuştu.

Farklı görüşlerin demokratik bir toplumda rahatça dillendirileceğini belirten Özügergin, "Türkiye açık bir toplum. Türkiye'de her konu rahatça konuşulurken, değişik fikirler ortaya çıkabilir. Ama bizim dış politikamız bugünden yarına değişecek kırılganlıkta değil. Belli ilkeler doğrultusunda hareket etmeye devam edeceğiz" dedi.

Dışişleri Bakanı Babacan ve Ermeni mevkidaşı Nalbantyan'ın son birkaç ay içinde 4 kez bir araya geldiğini hatırlatan Özügergin, Türkiye'nin soruna bütünsel yaklaştığını ve ilişkileri normalleştirmek istediğini bildirdi.

"İlişkilerin normalleşmesinin ve bölgede refah ve istikrar sağlanmasının amaçlandığını hem biz, hem Azeri hem de Ermeni yetkililer söylüyor" diyen Özügergin, büyük beklentiler içine girmek için erken olduğunu da sözlerine ekledi. Özügergin, görüşmeler olumlu havada geçiyor olsa da THY'nin uçak seferleri başlatması ya da karşılıklı büyükelçiliklerin açılması gibi iddiaların şu aşamada söylentiden öteye geçmeyeceğini kaydetti.

Kaynak:
Bu haber toplam 802 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri