Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermeniler Çalışıyor

10 Haziran 2008 / 20:20
Ermeni Diasporası durmaksızın kendi davaları için çalışmaya devam ediyor. Kanada'nın en büyük şehri TORONTO'daki devlet okullarında artık SOYKIRIM dersleri okutulacak.

Habername Ozel

Ayhan Nuri Yılmaz Toronto'dan Bildiriyor

Sözde Ermeni soykırımı Türkiye`nin başını daha uzun yıllar ağrıtacağa benziyor. Ermenistan ve Ermeni diasporası bu işi ulusal ülkü haline getirmiş ve cok iyi organize olmuşlar. Objektif bakacak olursak da şu ana kadar epey yol katedip basarılı
Olduklarını da söyleyebiliriz.

Bugüne kadar 15 ülke parlemantosunda kabul edilen soykırım iddiası şu sıralarda ilginç bir yanıyla karşımıza çıkıyor ve hadisenin parlemantolardan kitlelere indirilmek istendiğinin ipuçlarını veriyor. Söz konusu 15 ülke arasında yer alan ve Ermeni soykırım iddialarında başı çeken ülkelerden Kanada`nın en büyük şehri olan Toronto'da 11. sınıf tarih kitaplarında okutulmak üzere Soykırım dersi konulmasını kararlastıran Toronto Okullar Eğitim Müdürlüğü (TDSB) bu derse örnek teşkil etmek üzere Yahudi ve Rwanda soykırımının yanısıra sözde Ermenı soykırımını da ekleme kararı almış bulunmaktadır.

Konunun hassasiyetini ve muhtemel sonuçlarını farkeden Kanada Türk Toplumu bir Faaliyet Komitesi kurmuş ve karara hemen itiraz etmiştir. Mayıs ayında içeriği belirlenen derse Kanada Türk Federasyonun itirazı üzerine bir kaç toplantı düzenlenmiş ve Türk tarafının da çekinceleri dinlenmiştir. Her ne kadar süre Ermeni tarafına verilen süreden az olsa da Türk tarfının sözcüleri tarihi, hukuki ve Türk çocuklarına karşı oluşacak psikolojik sonuçları da içeren gerekçeleri yazılı ve sözlü olarak sunmuşlardır. Ancak yine de Okul Yönetim Komitesı (School Board) dersin okutulmasını onaylamıştır.

Hadisenin tarihi olmaktan ziyade politik ve oportünist yaklaşımlara dayalı olduğunun farkında olduklarını soyleyen Kanada Türk Federasyonu Koordinatörü Mehmet Bor pes etmeyeceklerini 9-23 Haziran arasında her gün saat 16'dan 21'e kadar Toronto Eğitim Müdürlüğü (Toronto School Board) binası önünde pankartlı eylem yapacaklarını ve bu şekilde tarafsız üyelerin dikkatini çekmek istediklerini belirtmiştir.

Kaynak:
Bu haber toplam 988 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri