Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ermenistan'ın şok toprak teklifi

25.03.2010 00:21
Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Suriye'de el Vatan gazetesine ilginç açıklamalar yaptı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Suriye'de El Vatan gazetesine yaptığı açıklamada, "Kendi kaderini tayin hakkı ve güvenlik mekanizması sağlandığı zaman, Yukarı Karabağ ile Ermenistan'ı bağlayan koridor hariç, Karabağ çevresindeki bölgelerin iadesini düşünebiliriz" dedi. Cumhurbaşkanı Sarkisyan, "Tek taraflı ödünler ve tehditlerin de mevcut sorunları daha da derinleştireceğini" sözlerine ekledi.

“Ermenistan işgale son verirse savaş tehlikesi kalkabilir” Öte yandan Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Dağlık Karabağ sorununun çözümünde güç kullanılmaması için Bakü’yü anlaşma imzalamaya çağıran Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan’a “İşgale son ver” yanıtı verdi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elhan Poluhov, görüşmelerin bu aşamasında bazı Ermeni siyaset liderlerinin açıklamaları en azından şaşkınlık ve teessüf hisleri doğurduğunu söyledi.

Azerbaycan’ın kendi yaklaşımını her zaman açıkça ilan ettiğini belirten Poluhovşöyle dedi: “Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın kendini son derece tevazukar göstererek, Azerbaycan tarafını güç kullanmama konusunda anlaşama imzalamaya çağırırken, ne yazık ki; yenilenmiş Madrid Prensipleri’nde nazarda tutulan bir prensibi ilave etmedi. Cümlesi yarım kaldı. Aslında yenilenmiş Madrit Prensiplerine güç kullanılmaması ile birlikte toprak bütünlüğüne saygı da dahil edilmişti.”

Azerbaycan tarafının yenilenmiş Madrid Prensipleri’nin bütün bölümlerini seslendirdiğini belirten Azeri Sözcü, “Burda askeri söylemin tekrar edilmemesi sadece Ermenistan’a bağlıdır. Yani bunun için Ermenistan işgalci güçlerini Azerbaycan topraklarından kesin olarak çıkartmalıdır. Böyle bir adımla Ermenistan derhal askerileşmiş veya münakaşanın savaş yoluyla çözümü söylemini ve tehlikesini aradan kaladırabilir” diye konuştu.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, ‘Euronews TV’de hafta başında Azerbaycan’a zor kullanılmaması konusunda anlaşma imzalamayı teklif etmek istediğini belirtmişti. Sarkisyan böyle bir anlaşmanın Ermenistan ve Karabağ’da yaşayanların ‘Azerbaycan’ın sorunu barışcı yoldan çözmek istediğini’ anlamalarına yardımcı olacağını söylemişti.

Bu haber toplam 1378 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri