Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ertosun bütün iddiaları doğruladı

31.07.2009 11:00
HSYK'nın yaz kararnamesini, verdiği korsan kararname ile tartışmalı hale getiren Ertosun, sonunda konuştu.
HSYK'nın yaz kararnamesini, verdiği "korsan kararname" ile tartışmalı hale getiren Ertosun, Ergenekon zanlısı Engin Aydın'la buluştuğunu ve Kayseri'de Tuğgeneral Aydın'ın 2 gün misafiri olduğunu doğruladı...

Korsan kararname ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) yaz kararnamesini krize çeviren Kurul üyesi Ali Suat Ertosun, düzenlediği basın toplantısında kendini savundu.

Engin Aydın dostum

Ergenekon zanlısı Engin Aydın ile çekilmiş fotoğraflarını doğrulayan Ertosun, "aile dostum" dediği Aydın ile Kızılay'da buluştuklarını belirterek "Engin Aydın ile çok gizli bir yerde de bulaşabilirdik. Yaklaşık 10 yıldır kendisini tanırım" dedi. Ertosun, 2. Ergenekon İddianamesi'nde yer alan Kent Otel toplantılarına katıldığını açıklayarak "Memleket meselelerini konuştuk" dedi.

İki gün kaldım

Diyarbakır'da tutuklu bulunan Jandarma Albay Cemal Temizöz'ü kurtarmak gibi bir planının olmadığını savunan Ertosun, 6-7 Mart 2009 tarihlerinde Kayseri Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Aydın'ın misafiri olarak 2 gün kaldığını da doğruladı. Ertosun, Aydın ile CTE Genel Müdürlüğü döneminde tanıştıklarını da kaydetti. Kayseri'ye protokol ziyaretleri için gittiğini savunan Ertosun, can güvenliği tehlikesine karşı da jandarma misafirhanelerinde kaldığını iddia etti.

Ben görüştürmedim

Ertosun, Mustafa Duyar'ın Afyon Cezaevi'nde öldürülmesi olayında kendisinin sorumluluğu olmadığını iddia etti. Gazeteci Can Dündar'ın 6 Ocak 1999'da Adalet Bakanı Denizkurdu'na dilekçe vererek, Duyar ile söyleşi yapmak için izin istediğini ifade eden Ertosun, yargılamayı etkileyebileceği düşüncesiyle bu talebi uygun bulmadığını belirtti.

Daha sonra Duyar'ın rızasının alınması koşuluyla görüşmeye Bakan tarafından izin verildiğini belirten Ertosun, Duyar'ın para talep etmesi üzerine görüşmeye izin vermediklerini açıkladı.

Açılım yaptım...

Önergesinin "korsan" olarak nitelendirilmesine tepki gösteren Ertosun, kritik davaların hakim ve savcılarını değiştirmek isteyerek 'açılım' yaptıklarını savundu. Ertosun "Biz moda tabiriyle açılım yapıyoruz. Yüksek Yargıtay'a konuyu götürün dedik. Bunda ne var?" dedi.
Bu haber toplam 1038 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri