Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ertosun ve Eminağa'nın derin amacı

06.08.2009 11:48
Ergenekon soruşturması başladı ikisi bir anda ortaya çıktı, peki bu iki kritik ismin amacı ne?
Ergenekon soruşturmasının 3. iddianamesi, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'un 'ülke meselelerini konuştuk' diyerek savunduğu Kent Otel toplantılarının mahiyetini net bir şekilde ortaya koydu. Sanık Engin Aydın'ın, Kent Otel toplantılarını Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un talimatı doğrultusunda organize ettiği tespit edildi.

Toplantıların amacının, örgütün kamuda ve yargıda karşılaşacağı problemleri toplantıya katılan şahısların etkinliğinden faydalanarak aşmaya, devletin kurumlarına sızma çabaları kapsamında yapılmasını istedikleri atamaları yaptırmaya veya atanmasını istemedikleri kişileri engellemeye yönelik olduğu kaydedildi. Kent Otel'de düzenlenen toplantıların sanık İlhan Selçuk'un katılımı olmadan gerçekleşmediği belirtildi.

Kent Otel toplantısı, HSYK üyesi Ali Suat Ertosun'la fotoğraflanan, Ergenekon terör örgütü üyesi olmakla suçlanan sanık Engin Aydın'la ilgili hukukî değerlendirmenin yapıldığı bölümde yer alıyor. Aydın'ın Ergenekon'un propagandasını yapmak ve örgütün kamudaki etkinliğini güçlendirmek amacıyla daha önceden tanıdığı ve irtibatta bulunduğu üst düzey kamu görevlileri ile yargı mensuplarını, ayrıca Selçuk ve Mustafa Balbay'ın kendisine bildirdiği isimleri toplantılara davet ettiği ifade ediliyor. Toplantılarda tüm katılımcıların tasvip edeceği mahiyette güncel konuların tartışılarak devamlılığın sağlandığı vurgulanıyor.

Engin Aydın'ın Kent Otel toplantılarına katılan kişiler arasından tespit ettiği bazı şahıslarla örgütün amaç ve stratejilerini anlatmak ve örgütün propagandasını yapmak amacıyla küçük gruplar halinde 'Ehli Dil' ve 'Perşembe Toplantıları' adı altında gizli toplantılar yaptığı ifade ediliyor. İddianamede, Aydın'ın örgütün belirlediği bazı kişilerin yargı ve bürokraside etkin görevlere atanması hususunda toplantıya katılanlar nezdinde girişimlerde bulunduğu dile getiriliyor. Aydın'ın Mustafa Balbay ve Selçuk'la birlikte örgütün amaçlarına uygun olarak kullanabilecekleri kişilerin üniversite yönetimlerine seçilmelerini sağlamak için haksız müdahalelerde bulunduğu, bazı bölgelerde faaliyet gösteren dinî gruplarla ilgili istihbari faaliyetler yürüttüğü kaydediliyor. Sanık Aydın'dan örgüt üyesi Adil Serdar Saçan hakkında 2000 yılında açılan bir dava ile ilgili bazı dokümanların bulunduğu, bu durumun örgütsel irtibat ve örgüt üyelerine hukuki problemlerinde yardımcı olunduğunun kanıtı olduğu belirtiliyor.

Engin Aydın'ın Hakkı Ü. İsimli şahısla telefonda 'O neyse bizi biraz kurtarıyor, rahatlatıyor. Ne yapalım ama dillerine doladılar' diyerek otel isminin durumlarını kurtardığını ve deşifre olmalarını engellediğini belirttiği vurgulanıyor. İddianamede şöyle deniyor: "Örgüt yöneticisi sanık Selçuk'un gözaltına alınmasına müteakip bu toplantıların bir daha yapılmamış olması, toplantıyı tertip edenlerin toplantıya katılanlardan dahi gizledikleri, bir amaçla hareket ettiklerini ortaya koymaktadır."

YARSAV BAŞKANI EMİNAĞAOĞLU, YARGITAY ÜYELİĞİ İÇİN AYDIN'DAN YARDIM İSTEMİŞ

3. İddianamede YARSAV Başkanı ve Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu ile sanık Engin Aydın arasında pek çok telefon görüşmesi de yer alıyor. YARSAV Başkanı'yla yaptığı telefon görüşmeleri sorulan Engin Aydın savunmasında, Eminağaoğlu'nun HSYK tarafından Yargıtay üyeliğine seçilmesi için kendisinden yardım istediğini anlatıyor. Eminağaoğlu'nun söz konusu seçimlerle ilgili Aydın'a "Son viraja girildi artık olmazsa olmaz yani yoksa birçok şey gidiyor." demesi dikkat çekiyor. Aydın'ın ise "İnşallah çevirecez dur bakalım." dediği ifade ediliyor.
Bu haber toplam 874 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri