Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ertosun'un İntikam Timi izni

26.07.2009 12:11
HSYK'nın flaş ismi Ali Suat Ertosun hakkında yeni iddialar gündeme geliyor...
Ergenekon savcılarının görevden alınmasını öneren Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi Ali Suat Ertosun hakkında yeni iddialar gündeme geliyor. Ceza ve Tevkif Evleri genel müdürlüğü sırasındaki icraatları da tartışılır hale gelen Ertosun'un, gazetecilere röportaj vermek isteyen iki tutukluya farklı muamelede bulunduğu ortaya çıktı.

Ertosun, Sabancı cinayetiyle ilgili önemli itiraflarda bulunmaya hazırlanan Mustafa Duyar'ın, adalet bakanının onayına rağmen Can Dündar'a konuşmasına izin vermemişti. Duyar, Ertosun'un verdiği izinle Afyon Cezaevi'ne nakledilen Nuriş Çetesi elemanlarınca öldürülmüştü. Ertosun, şu anda Ergenekon sanığı olan Akın Birdal suikastı hükümlüsü Semih Tufan Gülaltay'ın ise Uğur Dündar'la röportaj yapmasına izin vermiş. Bilginin kaynağı, Gülaltay'ın Yozgat Cezaevi'nde yattığı esnada Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı olan Reşat Petek. İki farklı muameleyle ilgili kuşkularını dile getiren Petek, "Her iki tutuklunun ortak ve ayrışan yönleri nelerdi? İzin vermesinde, gazetecinin kimliği mi tutuklunun ismi mi etkili olmuştu?" sorularına cevap bekliyor.

Petek, Gülaltay için gerekli izinleri dönemin Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu ile Ertosun'un verdiğini belirtiyor. 1998 yılında Arena programı için yapılan röportajın bir bölümü yayınlanmış. Her iki görüşme için de dönemin Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu onay vermiş. Fakat Ertosun farklı muamelelerde bulunmuş. Buna dair bazı sorular ortaya atan Petek, Mustafa Duyar'ın, Can Dündar'ın röportaj talebinden yaklaşık 15 gün sonra infaz edildiğini hatırlatıyor. Eski Başsavcı, "Mustafa Duyar konuşmuş olsaydı, pek çok olayı aydınlığa kavuşturacak olan, Ergenekon yapılanmasının temelini oluşturan bazı karanlık noktalar daha iyi aydınlanabilecekti." diyor. Bu röportaj yapılsaydı, o dönem kimlerin tetikçi olarak kullanıldığı, daha sonra bunların nasıl infaz edildiği, infaz edenlerin de daha sonra başkaları tarafından ortadan kaldırılarak delillerin nasıl yok edildiği gibi konuların aydınlanabileceğini düşünüyor. Karagümrük Çetesi mensuplarının bunu sezerek cezaevinde isyan çıkardıklarını savunan Petek, Nuriş Kardeşler'in kameralara "Devlet bize Mustafa Duyar'ı öldürttü. Bizi Veli Küçük'e sorun." diye bağırmasını da buna bağlıyor.

Zaman'a konuşan Ergin kardeşlerin eski avukatı Hikmet Çarboğa, "Ertosun, bütün itirazlarımıza rağmen müvekkillerimi ısrarla Uşak Cezaevi'ne nakletti. Ardından isyan çıktı." demişti. Daha önce de Ergin kardeşler mahkemede, "Savcı Zekeriya Öz, Sabancı suikastını aydınlatmak istiyorsa Ali Suat Ertosun'un neden Mustafa Duyar'a yakınlık gösterdiğini sorgulasın." şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri