Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ertosun'un Nuriş kardeşler oyunu

25.07.2009 11:51
Sabancı suikastini gerçekleştiren iki isimden biri olan Mustafa Duyar'ın öldürülmesinde Ertosun'un parmağı çıktı.
Ergenekon davası hakimi ve savcılarının değiştirilmesi için 'korsan kararname' hazırlayan, arkasından Ergenekon sanıklarıyla fotoğrafları yayınlanan HSYK üyesi Ali Suat Ertosun, yine çarpıcı bir iddianın hedefinde. Ertosun'un adı bu kez, Sabancı'nın katili Mustafa Duyar'ın öldürülmesi olayına karıştı. Nuri Ergin, bir mahkemede, "Savcı Zekeriya Öz, Sabancı suikastını aydınlatmak istiyorsa Ali Suat Ertosun'un neden Mustafa Duyar'a yakınlık gösterdiğini sorgulasın." demişti. Ergin'in ne demek istediği anlaşılamadı. Fakat gazeteci Alper Görmüş, geçtiğimiz günlerde Duyar'ı Afyon Cezaevi'nde öldüren Karagümrük Çetesi üyelerinin, Ertosun'un izniyle bu cezaevine sevk edildiğini gündeme getirdi. Gazeteci Can Dündar da Ertosun'un, 1999 yılında öldürülmeden kısa bir süre önce kendisine önemli itiraflarda bulunacak olan Mustafa Duyar'la röportaj yapmasına izin vermediğini yazdı.

Nuri ve Vedat Ergin'in uzun yıllar avukatlığını yapan Hikmet Çarboğa ise iki gazetecinin gündeme getirdiği bu iddialara farklı bir boyut kazandırdı. Çarboğa, dönemin Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Ertosun'un anlaşılmaz bir ısrarla Ergin kardeşleri, hasımları olan Alaattin Çakıcı'nın adamlarının yattığı Uşak Cezaevi'ne naklettiğini dile getirdi. Ertosun'un bu konudaki tüm itirazlarını reddettiğini, İstanbul DGM'de duruşmalarının olduğu gün mahkemeye bile gitmelerine izin vermeden Ergin kardeşleri Uşak'a sevk ettiğini anlattı. Bu olay, Duyar'ın Ergin'in adamlarınca öldürülmesinden sonraya rastlıyor. Çarboğa, Uşak Cezaevi'nde cinayet olaylarının yoğun olduğu bir dönemde, müvekkillerinin neden nakledildiklerine bir anlam verememiş. Dönemin Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Ertosun'a 5-6 dilekçe yazmasına ve Ankara'ya giderek bizzat görüşmesine rağmen nakli durduramadığını iddia ediyor. Çarboğa, müvekkillerinin can güvenliğinin tehlikede olduğunu ısrarla söylemesine rağmen Ertosun'un, Ergin kardeşleri Uşak'ta tutmaya devam ettiğini öne sürüyor. Çarboğa'ya göre, Uşak Cezaevi olayları kaçınılmaz sondu. Kısa bir süre sonra da isyan çıktı. Olaylarda Nuriş Kardeşler sağ kurtulurken 6 kişi hayatını kaybetti.

Avukatın verdiği bilgiye göre, ölenlerden birinin cebinden Uşak'taki bir evde Kalaşnikof silahlar ve el bombalarının bulunduğu yönünde bir not çıkmış. Bu notla ilgili operasyon yapan jandarma, söz konusu ikametgâhtaki silahları da ele geçirmiş. Avukat Çarboğa, bu silahlarla Nuriş Kardeşler'in görüş günü öldürülmesinin planlandığını iddia etti. 32 kişinin yaşamını yitirdiği Hayata Dönüş Operasyonu için Uşak Cezaevi isyanının bir bahane olduğunu ileri sürüyor.

Cezaevinde çıkan isyanda Vedat Ergin, "Beni Veli Küçük'e sorun." diye bağırırken Nuri Ergin ise "Devlet bize Mustafa Duyar'ı öldürttü." demişti.
Bu haber toplam 2896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri