Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eryılmaz'dan Rüşvet İtirafları

26 Eylül 2008 / 12:08
CHP Çankaya Belediye Başkanı'ndan Cumhuriyet ve CHP'ye akıttığı rüşvetin itirafları.
CHP'nin kalesi Çankaya Belediyesi, Başkan Muzaffer Eryılmaz'ın rüşvet itiraflarıyla çalkalanıyor. Yaptığı telefon görüşmelerinde belediyedeki rüşvet çarkını anlatan Eryılmaz, dinleyenleri şoke etti.


Eryılmaz, dün akşam Kanal 7'de yayınlanan ses kaydında CHP'li Meclis üyelerinin kendisinden tehditle rüşvet aldığını itiraf ediyor. Eryılmaz, 'yamyam' dediği partilileri, "Bugün ne götürürüm" derdi içinde olmakla suçluyor ve "İş, miş bakamıyorum." diyor.

CHP'li Belediye Başkanı, Cumhuriyet Gazetesi'ne verdiği parasal desteği de açıklıyor. Eryılmaz, "Bak şimdi Balbay'a (Cumhuriyet Ankara temsilcisi) 100 milyar ödememiz lazım; yok çıkmadı adamlardan gazete alıyoruz, ilan veriyoruz, yazı yazıyoruz. Kolay değil gazete." ifadelerini kullanıyor.
CHP Genel Merkezi'ni, seçim sonrası protesto eden muhaliflerden çöp kamyonlarıyla koruyan ve Cumhuriyet Gazetesi'nin binası için yaptığı yardımlarla gündeme gelen Çankaya Belediye Başkanı Muzaffer Eryılmaz, Başkent'in göbeğindeki rüşvet çarkını deşifre etti. Eryılmaz'ın belediyeden ihale alan firmalara koyduğu 'şartları' ve imara açılacak arsalar için oylamaya katılan CHP'li meclis üyelerine ne kadar rüşvet verdiğini itiraf ettiği bir ses kaydı çıktı ortaya. Söz konusu kayıtlar dün akşam Kanal 7 Televizyonu'nda yayınlandı.

Eryılmaz, telefonla konuştuğu kişiye belediyeyi hangi şartlarda yönettiğini, rüşvet pazarlıklarını, meclis üyelerine ödenen rüşveti nasıl temin ettiğini, firmalara malları nerelerden almaları konusunda yaptığı müdahaleleri ayrıntılı bir biçimde açıklıyor. Başkan Eryılmaz, meclis üyesi arkadaşlarını 'bugün ne götürürüm' derdi içinde olmakla suçlarken, onlar hakkında 'yamyam' ve 'p..t, p..nk' gibi ağır ifadeler kullanıyor. Muzaffer Eryılmaz'ın anlattığına göre meclis üyeleri, rüşvet olarak sadece para istemiyor. Bu kişilere belediye başkanı tarafından 75 bin dolar tutarında 50 tane laptop hediye edilmiş. "24 ile 25 arasında ben onlara para dağıtacağım." diyen Eryılmaz, isteklerini yapmadığı zaman tehdit edildiğini ifade ediyor.

CHP'Lİ ÜYELER CEP DOLDURMA PEŞİNDE

Ses kaydının alındığı konuşmanın yapıldığı gün CHP'li meclis üyelerini akşam yemeğe götüreceğini ve üyelerden her birine bin 500 dolarlık laptop aldırdıklarını anlatan Muzaffer Eryılmaz, "50 laptop aldırttık. 75 bin dolar şimdi borca girdik. Adamlar her gelen dosyanın üzerine atlıyorlar. Her belediye meclis üyesi sabah geliyor, etrafa bakıyor ve ben buradan bugün ne götürürüm diyor. Her gün her birinin altında bir dosya" şeklinde konuşuyor.

BENİ ÖNDER SAV'LA TEHDİT ETTİLER

Zaman zaman CHP Genel Sekreteri Önder Sav'la korkutulmaya çalışıldığını söylüyor. Meclis üyelerinin her dosyanın üstüne 'atladıklarını' önesüren Eryılmaz, içinde bulunduğu durumu şu sözlerle dile getiriyor: "Ben şimdi bunlara para bulmak için 50 takla atıyorum. Bugün tavacı ne o, Recep usta diye bir i... var. Ondan 100-150 milyar rüşvet getirecekler, bu x belediye meclis üyelerine verilecek." Çankaya Belediye Başkanı Eryılmaz, işi gücü bırakıp CHP'li belediye meclis üyelerini ikna etmeye koyulduğunu belirtiyor ve ekliyor: "Allah'ım şaştı, iş miş bakamıyorum." Başkan Eryılmaz, kendi işçileri hakkında da şu bilgileri veriyor: "Personel dediğin yani TİP'çi, TİSİP'li, ÖDP'li, EMEP'li, DEHAP'lı personel. Biz CHP'liyiz."

"P...T ve Pe...nk" DEDİĞİ BALBAY'A RÜŞVET

Başkan Eryılmaz, ses kayıtlarında Cumhuriyet'e yaptığı parasal desteği de açıklıyor. Gazeteye dağıtım yardımı ve ilan verdiklerini belirten Eryılmaz, "Onun ötesinde Cumhuriyete büyük desteğimiz oluyor. Oluyor onlara da oluyor. Gazetelerini alıyoruz, dağıtıyoruz, ilan veriyoruz. İsteklerine hayır desem küstüm gittim diyor falan; öyle p..t p...nk'le uğraşıyoruz. Bak şimdi Balbay'a (Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Mustafa Balbay) neredeyse 1-1,5 aydır ödeyeceğiz. 100 milyar ödememiz lazım; yok çıkmadı adamlardan gazete alıyoruz, ilan veriyoruz yazı yazıyoruz. Kolay değil gazete... Emin Çölaşan'la, Bekir'le Fikretle konuşuyoruz, her dediklerini yapıyoruz. " şeklinde konuşuyor
Kaynak:
Bu haber toplam 1238 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri