Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

İddianamenin 1 ve 2 Numarası

02.03.2010 00:11
İddianameye göre soruşturmada birinci şüpheli 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, ikicni şüpheli ise Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner

Erzincan Ergenekon soruşturması kapsamında Özel Yetkili Cumhuriyet Savcıları tarafından hazırlanan iddianameyi Özel Yetkili Erzurum İkinci Ağır Ceza Mahkemesi'nin kabul etmesinin ardından iddianamenin ayrıntıları da ortaya çıktı.

Kabul edilen 61 sayfalık iddianamede Üçüncü Ordu Komutanı Saldıray Berk birinci şüpheli, Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner ikinci şüpheli, Erzincan İl Jandarma Alay Komutanı Albay Ali Tapan üçüncü şüpheli ve Eskişehir'deki görevi sırasında tutuklanarak Erzurum'a getirilen Albay Recep Gençoğlu'nun ise dördüncü şüpheli olduğu belirtildi.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkında hazırladığı ve Berk'in birinci sırada sanık olduğu iddianamede en çarpıcı bölümünden biri de şu: "... Saldıray Berk'in 3. Ordu komutanı olarak elindeki tüm yetkilileri mensubu bulunduğu terör örgütünün illegal amaçları doğrultusunda kullanmaktan çekinmemesi, bilakis bu konuda diğer şüphelilerin mevki olarak diğer şüphelilerin üzerinde bulunması durumunu da kullanarak onlar üzerinde etkinlik sağlaması..."

Erzincan İl Jandarma İstihbarat Şubesi'nde görevli Üsteğmen Ersin Ergut'un ajandasındaki el yazısı ile Dursun Çiçek imzalı İrtica ile Mücadele Eylem Planı'ndaki ifadeler örtüşüyormuş.

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin 'Silahlı Terör Örgütlerin Yapısı ve Ergenekon Silahlı Terör Örgütünün Erzincan Yapılanması' ara başlığında, Dursun Çiçek imzalı eylem planının Erzincan'da hayata geçirilmek istendiği, Orgeneral Saldıray Berk'in Ergenekon terör örgütüne bağlı olarak faaliyet gösterdiği ifadeleri yer alıyor.

Orgeneral Berk, mezhep ayrımı yapmış

İddianamenin 46. sayfasında Orgenal Berk'in Alevi köyleri ile özel olarak ilgilendiğinin altı çiziliyor. Orgeneral Berk, Alevi köylerinin ihtiyaçlarının giderilmesi için ordunun imkanlarını kullandığına vurgu yapılan iddianamede, Alevi dedelerinin buna mukabil Org. Berk'i çok sevdikleri ve kendisine taktir beraatları verildiği ifade ediliyor. Org. Berk'in bu tavırlarının mezhep ayrımcılığı olduğu belirtilen iddianamede, bu tavırların jandarmanın istihbarat raporuna girdiği ve Berk'in davranışlarının ülkede yaşayan kişiler arasında çatışma çıkararak toplumsal barışın bozulması, buna bağlı olarak yürütme organının zafiyete düşürülerek ülkede kaos ortamı yaratılması ve sonucunda askeri darbeye zemin hazırlanması amacıyla örtüştüğü dile getiriliyor.

Askeri araçların Erzincan merkezde yürümesi 'gözdağı' olarak algılanmış

İddianamede dikkat çeken bir konu da Erzincan merkezde askeri araçların yürütülmesi. İfade vermeye gelmeyen Org. Berk'in eski Erzincan Jandarma Alay Komutanı Albay Recep Gençoğlu'nun gözaltına alınarak Erzurum'a getirildiği gün 3. Ordu Komutanlığı'na ait askeri araçlardan oluşan bir konvoyu önce şehir içinde dolaştırıp, daha sonra Erzurum istikametinde bulunan üzümlü ilçesi kavşağına kadar intikal ettirerek eski Özel Yetkili Savcı Osman Şanal'a gözdağı verdiği belirtiliyor.

Bu haber toplam 1120 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri