Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erzincan Dosyası ETÖ Savcılarında

19.02.2010 11:38
Özel yetkileri HSYK tarafından kaldırılan Osman Şanal'ın son dakika hamlesi:

Türkiye'nin gündemine oturan yargı krizinde dün flaş bir gelişme daha yaşandı. HSYK'nın verdiği kararla, özel yetkileri kaldırılan Savcı Osman Şanal, yürüttüğü soruşturmayı "yetkisizliklik" kararıyla kuryeye İstanbul'daki Ergenekon savcılarına gönderdi. Şanal bu manevrayı, "3 günlük tebellüğ süresi dolmadan" yaptı. Eski Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Şanal, Ergenekon soruşturmasının Erzincan ayağını, Gönye Barajı'nda cephanelik bulununca açtı. Ekimde başlayan soruşturma kapsamında önce Erzincan İl Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube'sinde görevli şube başkanı binbaşı, yardımcısı üsteğmen ve şube astsubayı, ardından da Erzincan şube başkanının da bulunduğu 3 MİT mensubu tutuklandı. Daha sonra 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk, ifade için Erzurum Adliyesi'ne davet edildi, eski Erzincan İl Jandarma Alay Komutan Recep Gençoğlu da tutuklandı. Org. Berk davete yanıt vermeyince, ikinci bir davet çıkarılarak 26 Şubat'a kadar zaman tanındı. Berk'in 'şüpheli' olarak ifade vereceği açıklandı. Son olarak da bir ilk gerçekleşti ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner 'terör örgütü üyesi olduğu' gerekçesiyle tutuklandı.

13 PARÇADAN OLUŞUYOR
Savcı Osman Şanal'ın yürüttüğü Ergenekon soruşmasının İstanbul'da süren Ergenekon soruşturmasıyla birleştirilmesi bekleniyordu. Ancak bu süreç, beklenmedik gelişmelerin ardından hızlandı. Şanal, dün akşam görevlendirdiği özel kurye ile dosyayı İstanbul'daki Ergenekon savcılarına gönderdi. Erzurum'da iki kez ifadeye çağrılan 3. Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk hakkında hazırlanan 'şüpheli' dosyası da İstanbul'a yollandı. Erzurum'dan koli ve valizler içinde gönderilen dosyalar dün öğle saatlerinde Beşiktaş'taki Özel Yetkili İstanbul Adliyesi'ne getirildi. Kapalı kasa beyaz bir minibüs, 12.30 sıralarında adliyeye giriş yaptı. Minibüsten indirilen ve 13 parçadan oluşan soruşturma dosyası ile evraklar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilleri'nin bulunduğu kata çıkarıldı.

BİLGİ NOTU DA DOSYADA
Erzincan'daki Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ve halen Erzurum Askeri Cezaevi'nde bulunan Erzincan İl Jandarma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdür Vekili Üsteğmen Ersin E.'nin harddiskinden çıkan 1.5 sayfalık 'bilgi notu' da soruşturma dosyasındaki yerini aldı. Üsteğmen E.'nin notunda, "Yapılacak işlemlerde hazırlanacak gizli belge ve masrafları, Başsavcımız İlhan Cihaner ve Ordu Komutanımız'ın (Orgeneral Saldıray Berk'ten bahsediyor) bilgisi dahilindedir. Bu işleri yapacak kişilerin yüzlerine estetik ameliyatı yaptırılması düşünülmektedir" ifadelerinin yer aldığı belirtildi.

KOMPLO, BAKANLIK'TA
Eski Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal'ın, Ergenekon'dan tutuklanan Başsavcı Cihaner hakkında hazırladığı 'komplo' dosyasını ise Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü'ne gönderdiği belirtildi. Buna göre; Cihaner, İsmailağa Cemaati soruşturması dosyasında 2 tanığın ifadelerine yer verdi. Ö.B. ve E.Z. isimli tanıklar, "Osman Şanal, jandarmanın bahçesine silah gömmemiz karşılığı bize para teklif etti" dedi. Dosyanın kendisine geçmesi üzerine bu ifadeleri gören Şanal tanıkları hakim huzurunda dinletti. Ancak tanıklar bu ifadelerin kendilerine ait olmadığını belirtti. Bunun üzerine Şanal, Başsavcı Cihaner'i kendisine komplo kurmakla suçlayarak hakkında dosya hazırladı.
'Dosyayı gönderdim' bilgisini UYAP'a girdi

Eski Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal, yürüttüğü Ergenekon soruşturmasına ilişkin 13 parçalık evrak ve delil dosyalarını önceki gün HSYK'nın "Özel yetkilerini kaldırdık" kararının ardından gönderdi. Şanal, HSYK kararını tebellüğ etmeden söz konusu dosyaları gönderirken, bu bilgiyi UYAP (ulusal yargı programı) sistemine de girdi. Osman Şanal görevden alınma tebligatını tebellüğ etmeden, yürüttüğü Ergenekon soruşturmasının 13 parçadan oluşan evrak ve delil dosyalarını tutanakla İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'ne gönderdi. Dosyalar burada yine tutanakla teslim alınarak Adli Emanet'e kaldırıldı. İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcıvekilliği de bu dosyalar için özel yetkili bir savcıyı görevlendirdi. SABAH

 

Bu haber toplam 924 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri