Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Erzurum -32'yi gördü

14 Aralık 2008 / 18:16
Doğu'da Sibirya soğukları etkili.
Doğu Anadolu bölgesinde Sibirya soğukları etkili olmaya devam ediyor. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı - 32 derece oldu.

Hava sıcaklığı Erzincan'da eksi 14, Kars'ta eksi 22, Ardahan'da eksi 27, Iğdır'da eksi 11, Ağrı'da ise eksi 29 derece olarak ölçüldü.

Soğuk havanın etkisiyle bazı göl ve derelerin donduğu bölgede, yollardaki buzlanma nedeniyle de ulaşım güçlükle sağlanıyor. Kaldırım ve yolların buz tutmasıyla yayalar güçlükle yürürken, araç trafiğinde de zaman zaman aksamalar meydana geldi.

Meteoroloji yetkilileri, soğuk havanın 17 Aralıka kadar etkisini sürdürmesinin beklendiğini bildirdiler.

Aktaş gölü dondu

Ardahan'ın Çıldır ilçesinde, Türkiye ile Gürcistan sınırları arasında yer alan Aktaş Gölü'nün yüzeyi de soğuk havanın etkisiyle tamamen dondu.

Yaklaşık 27 bin metrekare alana sahip Aktaş Gölü'nün yüzeyini kaplayan buzun kalınlığının 15 santimetre olduğu belirlendi.

Karla mücadele

Bu arada, kar yağışı ve tipi nedeniyle Erzurum'da kapanan 127 köy yolundan 124'ünün ulaşıma açıldığı bildirildi.

İl Özel İdare Müdürlüğü yetkilileri, ulaşıma açılan köy yollarının zaman zaman etkili olan tipi nedeniyle yeniden kapandığını, bu yüzden karla mücadele çalışmalarının güçlükle sürdürüldüğünü bildirdiler.

Ulaşıma kapanan 4 köy yolunda, tipinin etkisini kaybetmesinin ardından yol açma çalışmalarına başlanacağı kaydedildi.

Bölgede yapılan son ölçümlere göre kar kalınlığı Erzurum'da 13, Kars'ta 2, Ağrı'da 14 ve Ardahan'da 6 santimetre olarak kaydedildi.
(milliyet)
Kaynak:
Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri