Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

24 saat açık 'alo kene' hattı

23.06.2009 15:32
Erzurum'da kene vakalarına müdahale edebilmek için `Alo Kene' hattı kuruldu.

Gez Mahallesi'ndeki SSK Rant Tesisleri'nde Haşerilerle Mücadele Firması tarafından 1 Haziran'da kurulan `Alo Kene' hattının günde 15 ile 20 kişi tarafından arandığını söyleyen firmanın Genel Müdürü Mehmet Nuri Alim, Türkiye'nin neresinden olursa olsun bilgi almak isteyenlerin (0 442) 233 73 numaralı telefonu da arayarak bilgi alabileceklerini söyledi. Alim, "Kenenin zararlarından korunmak için öncelikle keneyi iyi tanımak lazım. Kenenin en büyük düşmanı kanatlı hayvanlar arasında tavuklardı. Ancak kuş gribi nedeniyle bunları yok ettiğimiz için kene sayısı son yıllarda önemli ölçüde arttı" dedi.

Keneyle kulaktan dolma bilgilerle yapılan mücadelenin ölümcül sonuçlar doğurabileceğini hatırlatan Mehmet Nuri Alim, şunları söyledi:

"Türkiye'de 300 den fazla kene çeşidi var. Virüs taşıyanlarin hangisi olduğu yalnız uzmanlar tarafından bilinir. Kene ısırmasına maruz kalan kişiler 24 saat açık olar `Alo Kene' hattını arasın. Kendilerine yapmaları gerekeni anlatıyoruz. Vatandaşlar, gördükleri kenenin resmini çekerek bize mail atabilirler. Biz gördükleri kene hakkında kendilerine yardımcı olalım. Sağlık Bakanlığı'nın Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığı (KKKA) için çıkarttığı risk haritasına göre Orta Anadolu ve Orta Karadeniz bölgelerinde kene vakaları daha sık görülmekte. Bu bölgelerde oturanların daha dikkatli olmalı. Unutulmaması gereken en önemli nokta kene ısırığına maruz kalan bir kişi deriye yapışan keneyi kesinlikle eliyle çıkarmamalı." (vatan)

Bu haber toplam 3452 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri