Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eşimi İstifaya Zorluyorlar!

28 Ağustos 2008 / 08:58
Ferda Paksüt konuştu: Başımıza bu işleri Turhan açtı.
Ergenekon soruşturması kapsamında ifade vermesi için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na çağrılan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün eşi Ferda Paksüt, yaz tatilini yarıda keserek dün akşam karayoluyla Ankara'ya döndü. Bugün avukatı ile birlikte Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gidecek olan Ferda Paksüt, özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili'ye ifade verecek.

Turhan Çömez'i tanımak dışında, olayla hiçbir ilgisinin bulunmadığını belirten Ferda Paksüt, “Bütün bu işleri başımıza Turhan Çömez açtı. Türkiye'ye gelip hesap versin” dedi.

Ferda Paksüt iddialara ilişkin şunları anlattı:

Eğer doğruysa Turhan Çömez telefon konuşmasında benden ve eşimden 'bizimle ortak hareket ediyorlar' diye söz ediyor. Benim de eşimin de Ergenekonla, çeteyle, darbeyle illegal yapılanmalarla işimiz olmaz. Bunun adı iftira. Turhan Türkiye'ye dönüp açıklasın ki, ben de ne olduğunu öğreneyim.

Ne Turhan Çömez ile ne de bir başka kişiyle hayatım boyunca yasadışı hiçbir temasım olmadı. Bütün bu gelişmelerin asıl hedefinin Osman Paksüt olduğunu tahmin ediyorum. Benim üzerimden Osman Paksüt'ü hedef alıp istifaya zorluyorlar. Çünkü, Osman Bey'in Anayasa Mahkemesi üyeliği adeta altın değerinde. Paksüt istifa ederse, bürokrat kadrosundan Anayasa Mahkemesi'ne seçilecek yeni üyeyi doğrudan Cumhurbaşkanı seçecek.

ÇÖMEZ'İ BÜYÜKELÇİLİK DÖNEMİMİZDEN TANIYORUZ:

Turhan Çömez'i, eşimin Bağdat Büyükelçiliği yaptığı dönemden bu yana tanıyoruz. O tarihte, Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı ile birlikte Bağdat'a gelmişlerdi. Kendisiyle daha sonra, iki insanın sosyal ilişkisi çerçevesinde görüşmelerimiz olmuştur. Ancak bu görüşmelerde, yasadışı, suç oluşturacak hiçbir konu konuşulmamıştır.

Ben veya eşim, Turhan Çömez'in 'Ergenekon' zanlısı olduğunu nereden bileceğiz. İnsanların alınlarında mı yazıyor. Eşimin üstlendiği görevler nedeniyle, Hurşit Tolon'u da, Hilmi Özkök'ü de, İlker Başbuğ'u da yıllardır tanırız. AKP hakkında dava açıldıktan sonra Cemil Çiçek'le yemek yedik. Abdüllatif Şener'in karısı ile tanışırım, beni onunla tanıştıran da kişi Haşim Kılıç'ın karısıdır. Abdullah Gül'ün karısı da sık sık konuştuğum insanlardan. Her 'merhaba' dediğiniz kişiyle örgüt mü kurmuş oluyorsunuz? Anayasa Mahkemesi, kimseden emir almayan bağımsız bir kurumdur. 11 üyeden oluşan mahkemeyi Turhan Çömez mi etkileyecekmiş?

Kuzey Irak'ta bombalandık. Bu kadar tedirgin olmadım. Tutuklanma ihtimalini bile düşünüyorum.

Ben ufacık bir iş yapmadım. Eğer çift kişilikli değilsem. Uyurgezer değilsem.

ADLİYEDEN ÇIKACAĞIMIN GARANTİSİ YOK

FERDA Paksüt, “Savcının beni neden çağırdığı, şüpheli mi, tanık olarak mı ifade vereceğim konusunda bir fikrim yok. Durduk yere kendi mi savunmak zorunda bırakılıyorum. Adliyeden çıkacağımın garantisi yok” dedi.

Türban sürecinde büyükelçilik teklif edildi

ANAYASA Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt ise gelişmelerle ilgili olarak, zamanı gelince kapsamlı bir açıklama yapacağını söyledi. Paksüt, ”AKP davası sürecinden önce kendisine Washington ve Londra büyükelçilikleri önerildiği” söylentilerini ise “Türban davası döneminde, dolaylı yoldan bu yönde öneri geldi. Ancak öneriyi kimlerin getirdiğini açıklamayacağım” dedi.

Kaynak:
Bu haber toplam 1058 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri