Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esir Türk denizci sayısı 37'ye çıktı

17 Aralık 2008 / 17:25
Somali açıklarında korsanların kaçırdığı gemi sayısı 40'ı geçerken, üç ayrı gemideki 37 Türk denizcinin sağlığından endişe ediliyor.
Somali'deki korsanların dün kaçırdığı gemiyle esir düşen Türk denizci sayısı 37'ye yükseldi. Fransız petrol firması Total'e ait bir römorkör ve İstanbul'daki Isko Marine Denizcilik ve Ticaret acentesinin işlettiği MV Bosphorus Prodigy adında bir kargo gemisi dün Yemen açıklarında kaçırıldı.

Resmi kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 100 metre uzunluğundaki MV Bosphorus Prodigy'de 3'ü Türk, 8'i Ukraynalı 11 mürettebat bulunuyor. 29 Ekim'de kaçırılan Neslihan'da 20, 12 Kasım'da kaçırılan 2. Karagöl
gemisinde ise 14 Türk mürettebat görevliydi. Böylece dünkü olayla birlikte toplam 37 Türk denizci Somalili korsanlara esir düştü.

İlgili tüm kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde olduklarını bildiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, kaçırılan Türk personelin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

40'tan fazla geminin bölgedeki korsanlarca kaçırıldığını hatırlatan Özügergin, "Bu sorunu çözmek için uluslararası bir işbirliği şart" dedi. Özügergin, NATO ve AB'nin katılımıyla oluşturulacak bir askeri müdahale ekibinde Türkiye'nin de yer alacağını bildirdi.

Somali açıklarındaki korsan saldırılardan zarar gören AB ve NATO üyesi ülkelerin yanı sıra Hindistan ve Rusya da rotadaki saldırıları önlemek amacıyla askeri gemilerini görevlendirdi.

BM Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar çerçevesinde, korsanlarla mücadele çerçevesinde uluslararası savaş gemilerinin Somali karasularına girme süresi 1 yıl daha uzatıldı. Karar, uluslararası savaş gemilerinin ön bilgi vermek koşuluyla Somali karasularına girmesine ve 'tüm gerekli yöntemleri' kullanarak korsanlarla mücadele etmelerine olanak tanıyor.


Kaynak:
Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri