Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esirlere karşı insanlık suçu

12 Ocak 2009 / 19:13
Gazze’li esirlere karşı insanlık suçu işleniyor"Esirler Merkezi "işgal güçlerinin esir alıp serbest bıraktığı Filistinlilerin ifadelerine dayanarak rapor hazırladı.

Esirler Merkezi'nin işgal güçlerinin esir alıp serbest bıraktığı Filistinlilerin ifadelerine dayanarak hazırladığı raporda, işgal ordusunun Gazze'de esir aldığı Filistinlilere karşı terör estirdiği ve paralarına el koyduğu belirtildi.


İşgal askerleri tarafından esir edilip sonra bırakılan Ebu Muhammed (55) Esirler Merkezi'ne başından geçenleri şu şekilde anlattı: “Ölümü kendi gözlerimle gördüm. Hepimiz evdeydik. İşgal ordusu tarafından kuşatıldığımız için dışarı çıkamıyorduk. Birden onlarca işgal askeri evi basıp kadın ve çocukları korkutmaya başladı. Erkek olarak ben ve oğlum vardık. Şiddetli soğuğa rağmen elbiselerimizi çıkarıp ellerimizi damarlarımızdan neredeyse kan fışkıracak şekilde arkadan bağladılar. Ardından gözlerimizi de bağlayıp çıplak bir şekilde aile fertlerimizin önünde beklettiler. Eşlerimiz ve çocuklarımız öldürüleceğimiz endişesiyle durmadan ağlıyorlardı. Ardından kadınları bir odada topladılar. Askerler evin her tarafına dağıldılar. Evdeki herşeyi alt üst ettiler ve duvarlarda silahlarla büyük delikler açtılar. Askerin biri bana sigaram olup olmadığını sordu. Ben var, deyince ellerimi çözdü. Ona, altı karton sigara ile 2000 şikel para getirdim. Hepsine el koydu. Daha sonra beni ve oğlumu, onlarca Gazze'liyi kaçırıp esir ettikleri çadırlara götürdüler. İki gün sonra bizi Bi'r'us-Sebu' soruşturma merkezine götürdüler. Orada bilgisayarda bizimle ilgili tüm bilgileri topladıklarını gördüğümüzde şok olduk. Bizimle ilgili kendileri soruyor ve kendileri cevap veriyorlardı. Bizden füzeleri kimlerin attığını öğrenmek istiyorlardı. Soruşturma neticesinde bizimle ilgili bir şey göremeyince bizi serbest bıraktılar. Bizi serbest bırakmadan önce sigara ve paraları talep ettiğimde bana “selametle” dediler. Susmam gerektiğini anladım. Başka bir arkadaşımın 4000 dolarını da gasp edip geri vermediklerini sonradan öğrendim.”

Esirler Merkezi, uluslararası camiadan, Kızılhaç Örgütü'nden ve dünya ülkelerinden, masum insanlara yönelik olarak yaptığı insanlık dışı ve savaş suçu nitelikli bu uygulamalara son vermesi için İsrail'e baskı yapmalarını istedi.

İşgal ordusu daha önce yaptığı açıklamada, atılan füzelerle ilgili istihbari bilgi toplamak için onlarca Gazze'liyi esir aldığını açıklamıştı.

FİEM

Bu haber toplam 4124 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri