Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski Asala avukatı Fransa'da bakan oldu

05 Aralık 2008 / 19:52
Fransa'da, Ermeni terör örgütü Asala'nın avukatı Patrick Deveciyan, bakan olarak atandı.
Fransa'da, Ermeni terör örgütü Asala'nın eski avukatlarından Ermeni asıllı Patrick Deveciyan, ekonomik teşvik planının uygulanmasından sorumlu bakan olarak atandı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndan yapılan açıklamada, iktidardaki Halk Hareketi Birliği'nin (UMP) Genel Sekreterlik görevinde bulunan Deveciyan'ın ekonomik teşvik planının uygulanmasından sorumlu bakanlık görevine atandığı duyuruldu.

Deveciyan, Jacques Chirac'ın cumhurbaşkanlığı döneminde sanayiden sorumlu bakan olarak görev yapmıştı.

Patrick Deveciyan, Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin ekonomiyi teşvik için dün açıkladığı 26 milyar euroluk planın uygulanması görevini üstlenecek.

Plan, tüketicilere doğrudan yardım yerine yatırım projelerine ağırlık verilmesini hedefliyor. Yetkililer, önlemler paketinin maliyetinin gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 1,3'e denk olduğunu ifade ediyor.

Planla, alt yapı, araştırma ve yerel otoriteleri desteklemek için 10,5 milyar euro ayrıldı. Devlete ait demir yolları, enerji ve postacılık şirketlerinin desteklenmesi için 4 milyar euro harcanması da buna dahil edildi.

Sürdürülebilir kalkınma, yüksek öğrenim ve savunma sanayii için de planda 4 milyar euro tahsis edildi.

Planla, zor durumdaki otomobil endüstrisine yardım da planlanırken, eski model araçların yeni ve çevre dostu modellerle değiştirilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Ajanslar


Bu haber toplam 844 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri