Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski Rektörün Güllerle Dönüşü

06 Ağustos 2008 / 13:06
Gazi Üniversitesi Rektörü olan Prof. Rıza Ayhan, görevi devraldı
Ayhan'ın rektörlük görevine atanması dolayısıyla devir teslim töreni düzenlendi.

Ayhan, Rektörlük binasına gelişinde, binanın önünde toplanan bir grup öğretim üyesinin alkışlarıyla karşılandı. Burada öğretim üyeleriyle tokalaşan Ayhan, binaya girerken üst kattan başına gül yaprakları döküldü. Öğretim üyeleri Ayhan rektörlük makamına giderken de eşlik ettiler.

Kadri Yamaç Ayhan'ı koridorda karşıladı ve birlikte rektörlük makamına geçtiler. Rıza Ayhan, hatırını soran Yamaç'a ''Gayet iyiyim. Doktorların tespit ettiği bir rahatsızlığım yok'' karşılığını verdi.

Yamaç da ''Bir sorun olacak olursa biz her zaman hazırız. İnşallah hiçbir zaman hekimler eksik de olmasın, hiçbirimizin hekimlere ihtiyacı da olmasın'' dedi.Daha sonra devir-teslim törenine geçildi. Yamaç, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

''Üniversitemiz sizin de daha önce yöneticilik yaptığınız bir kurum. Mustafa Kemal Atatürk tarafından çağdaş, demokrat, laik, aydınlanmacı bireyler yetiştirmek üzere kurulmuş ve Türkiye Cumhuriyeti'nin bu anlamda en önemli isimlerini her alanda yetiştirmiş çok büyük bir kurum. Biz de yönetimde bulunduğumuz 4 yıl içerisinde kurumun özelliklerine yakışır şekilde hizmet etmeye çalıştık, elimizden geleni yaptık. Gazi Üniversitesi her zaman daha iyisini hak eden büyük bir kurumdur. Bu bir bayrak yarışı. Bu bayrağı başarıyla taşıdığımız kanısındayız. Bugün, geçirdiğimiz 4 yıl sonrasında iyi bir çalışma yürütmüş olmanın vicdani güzel duygularıyla bu bayrağı size teslim ediyorum. Gelecekte kurumu çok daha iyi yerlere götüreceğinizden eminiz. Şundan emin olmazını istiyoruz ki biz Gaziliyiz ve önümüzdeki dönemde Gazi Üniversitesi'nin gelişmesi, daha ileriye güzel adımlar atması yolunda yapacağınız her çalışmada birer Gazili olarak destek olacağımızı, takip edeceğimizi, üniversitemizin geleceğe daha iyi gitmesinden her zaman gurur duyacağımızı tüm kamuoyuyla paylaşmak istiyorum. Ben ve arkadaşlarım, yeni görevinizde ekibinizle birlikte başarılar diliyorum. Ülkemize ve üniversitemize hayırlı olması dileğiyle.''

Yamaç, yaptığı konuşmadan sonra Ayhan'a bir demet çiçek sundu. Ayhan da Yamaç'a teşekkür etti.

Atatürk'ün Gazi Üniversitesi'nin ilk temelini attığında Anadolu'nun aydınlatılmasının bilimle eğitim-öğretimle olacağını tespit ettiğini söyleyen Ayhan, Gazi Üniversitesi'nin 1926 yılından beri bu bayrağı hiç düşmeden taşıma başarısını gösterdiğini kaydetti. Ayhan, şöyle konuştu:

''Gazi Üniversitesi kişilere bağlı değildir, bir kurumdur, bir ilkedir. Bu ilkeye geçtiğimiz yıllarda nasıl sahip çıkmışsak bundan sonra da sahip çıkacaktır ve sonsuza kadar da sahip çıkacaktır. Biz idareciler, rektörler sadece temsil vazifemizi yerine getiririz. Temsil vazifesini yerine getirirken Gazi Üniversitesinin kuruluş ilkelerinin mutlaka nazara alınması lazım. Daha evvel görev yaptığım o süreç içinde Gazi Üniversitesinin bu misyonunu hiç unutmadım, bundan sonra da unutmayacağım. İnsanların ne kadar gelip geçici olduğunu biliyoruz. Her şeyin hayırlara vesile olması diliyoruz. Bundan sonra Gazi Üniversitesi için el birliğiyle, gönül birliğiyle dostluk, kardeşlik içinde yeni ufukların açılacağına inanıyorum. Bu hususta da tüm dostların, arkadaşların, sizlerin yardımlarınızı bekliyorum.''

Eski ve yeni rektörün yaptıkları konuşmaları öğretim üyelerince bir süre alkışlandı. Yamaç daha sonra ''Çalışma arkadaşlarınızla birlikte sizi baş başa bırakmak istiyorum. Bugünden itibaren sizi yoğun bir tempo bekliyor. Gazi Üniversitesinin başarısı için her zaman birer Gazili olarak ve Gazili olmanın gururuyla yanınızda olacağımızı tekrar özellikle belirtmek istiyorum'' diyerek ayrılmak için kalktı. Ayhan da ''Ağaç dallarıyla gürler. Üniversite üç temel ayak üzerinde durur: Öğretim üyeleri, çalışanlar ve öğrenciler. Hepsiyle birlikte bunu başaracağız'' diyerek Yamaç'ı makam odasının kapısına kadar uğurladı.

-''KIRGINLIKLAR SÖZ KONUSU DEĞİLDİR''-

Yamaç ayrılırken, gazetecilerin ''Kırgın mısınız?'' sorusuna, ''Böyle bir şey söz konusu olamaz. Biz üniversitemizle gurur duyan, üniversitemize en ufak bir leke gelmemesini isteyen insanlarız. Kırgınlıklar söz konusu değildir. Yeni yönetimin başarılı olması birer GAzili olarak bizim için de başarı ve gurur olacaktır'' yanıtını verdi.

''YÖK tarafından liste dışı bırakılmanızın nedeninin ne olduğunu öğrenebildiniz mi?'' sorusu üzerine Yamaç, ''Bu sabah burada bir devir teslim törenini gerçekleştirdik. Bugünkü toplantımızı amacı budur. Bunun dışındaki konularla ilgili olarak daha sonra başka mekanlarda konuşma şansımız olabilir'' dedi.

''Yasal girişimlerde bulunacağı yönünde açıklama yaptığının'' anımsatılması üzerine Yamaç, ''Bugünün konusu değildir. Biz yeni yönetime devir teslim yaptık. Gazi Üniversitesinin başarısını diliyoruz. Diğer konular başka konulardır'' diye konuştu.-''HALA HAKLI OLDUĞUMU İDDİA EDİYORUM''-

Bu arada Ayhan, Yamaç'ı uğurladıktan sonra makam odasında kendisini kutlamak amacıyla bekleyen öğretim üyelerinin yanına döndü. Burada gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ayhan, üniversitelerinin, Türkiye Cumhuriyeti'nin aydınlık geleceğini tesis amacıyla kurulan kurumlardan biri olduğunu ifade etti.

Gazi Üniversitesinde 2000-2004 yılları arasında rektörlük yaptığını anımsatan Ayhan, bu süreç içinde ''üniversitenin misyonunu iyi değerlendirmek için gayret ettiklerini'' söyledi.

Üniversitede 2004 yılında yapılan rektör aday adayları seçiminde 1064 oyla birinci sırayı aldığı anımsatan Ayhan, şöyle konuştu: ''10. Cumhurbaşkanımız Sayın Ahmet Necdet Sezer bir başka arkadaşımızın göreve gelmesini münasip görmüştü. Ben buna neden, niçin sorusunu sordum. Ben, bu sorulara verilen cevabın ve mahkemede geçirilen sürecin hakikat olmadığını düşündüm ve bu sebeple de anayasal hakkım olan dava yoluna müracaat ettim. Hala da 33. yıldır kürsüde bulunan bir hukukçu olarak haklı olduğumu iddia ediyorum. Çünkü ben o dönemde hem üniversitede yapılan seçimde hem de YÖK'te yapılan oylamada birinci olmuştum. Ama ne hikmetse benim YÖK'te yapılan oylamada üçüncü olduğum ifade edildi, resmi belge ortada olmasına rağmen. Dolayısıyla mahkeme, 'YÖK'ün yaptığı seçimin neticesine de öğretim üyeleri arasında yapılan seçime de itibar edilir' diye bir karar verdi. O karara saygı duyduğumu belirtmiştim. Bu süreçte de her zaman hukuka saygı bir şekilde devam edeceğiz. Gazi Üniversitesinde bundan sonra ne yapılacaktır; hak, hak sahibine teslim edilecektir. 'Rey verdi, vermedi' ayrımı katiyen yapılmayacaktır. Hak, adalet, bizim 21. yüzyıl ufkumuz olacaktır.''Bir gazetecinin, ''Bir hukukçu olarak, 'Adalet yerini buldu' diyor musunuz?'' sorusuna Ayhan, ''Ben 2004 yılında ayrılırken de söylemiştim: 'Hak şerleri hayreyler/Zannetme ki gayreyler/Arif onu seyreyler/Mevla görelim neyler.' O dönemde 'Bizim şer bildiğimiz şeylerde hayır olabilir' demiştim. Onun için bana kötü görünen şeylerden dolayı üzüntü duymadım. Bugün göreve geldim, şu anda sorumluluk altında oldukça sıkıntılı anlar geçiriyorum. Her şeyde bir hayır vardır'' diye konuştu.

''Yeni ekip kuracak mısınız?'' sorusu üzerine Ayhan, ''Arkadaşlarımızdan birçoğunu yeni yeni tanıyacaksınız, birçoğu da eski tanıdıklarınız olacaktır. Sayın Genel Sekreteri yeni tanıyacaksınız, Bahtiyar Akyılmaz... Mesela Metin Aktaş'ı da rektör yardımcısı olarak eskilerden hatırlayacaksınız. Eski, yeni ayrımı yapmadık yapmayacağız'' dedi.

Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri