Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski trilyoner şimdi çırak

08 Şubat 2009 / 12:32
90 yaşına kadar sahip olduğu paranın faiziyle rahat bir yaşam süren adam şimdi markette çırak...

Sahip olduğu haşere ile mücadele ilaçlama şirketinden 25 yıl önce emekli olan 90 yaşındaki Ian Thiermann tüm birikimini 50 milyar dolarlık Ponzi Oyunu'nun yaratıcısı Nasdaq eski Başkanı Bernard Madoff'da batırınca bir markette çırak olarak çalışmaya başladı.

Tüm varlığını kaybettiği 15 Aralık gününe kadar yıllık yüzde 10-12 getiri ile rahat bir yaşam sürdüğünü dile getiren Thiermann, "Madoff'un iflas haberini şu anda çalıştığım markette alışveriş yaparken almıştım. Yaşadığım şoku o an benimle paylaşan market sahibi, yeni bir hayat kurmamı sağladı. İşin başlangıcındayım ve kendimle gurur duyuyorum" dedi.

HER ŞEYİNİ KAYBETTİ
Yatırım danışmanın kendisini arayıp, "Ben her şeyimi kaybettim, dolayısıyla sen de kaybettin" demesiyle dünyasının bir anda değiştiğini dile getiren Thiermann şöyle devam etti: "Madoff'ta 750 bin dolarımı batırdım. Şu anda hiç nakitim yok. Ayrıca evim için kredi ödemeyi de sürdürüyorum. Yapabileceğim başka bir şey yok. Çalışarak sorunlarımı aşmak istiyorum." 

SALBE UCUZ KURTULDU

Florida'da yaşayan 73 yaşındaki emekli Irwin Salbe'yi kurtaran ise yatırımlarının tamamını değil, yüzde 75'lik kısmını Madoff'a yönlendirmek oldu. Sorunla başa çıkabilmek için yaşam standartlarını düşürmek zorunda kaldığını ifade eden Salbe, "Araba sayımı ikiden bire indirdim. Seyahate gidecektim, ama erteledim. Artık eskisi gibi yaşamıyorum. Madoff müşterilerinin tamamının zengin olduğu kanısı yanlış. Benim gibi ortalama yaşayan çok kişi var" dedi. 

KÖPEĞİNE SARILIP AĞLADI

Toplam 7.1 milyon dolarlık birikimini Bernard Madoff'a kaptıran Maurren Ebel, yaşamını sürdürebilmek için artık haftanın 6 günü bir arkadaşının annesine bakıp, evini temizliyor. 2000 yılında doktor olan eşini kaybeden ve Florida'nın West Palm Beach bölgesinde 400 bin dolarlık bir evde yaşayan emekli hemşirenin eski işine dönmek için başvuruda bulunduğu da belirtiliyor. Sonunda çaresiz kalarak ekonomik durumu iyi olan bir arkadaşının 93 yaşındaki annesine baktığını dile getiren Ebel, "Çalışmaya başladığım ilk gün köpeğime sarılıp ağladım. Hayatımın geldiği noktaya inanamıyorum" diyor.

Kaynak:
Bu haber toplam 996 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri