Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski ülkücüler birbirine düştü

17.09.2009 01:03
Türkeş'in sağ kolu Yaşar Okuyan'ın anıları, eski yol arkadaşı Halil Şıvgın'la arasını açtı.
Okuyan'ın 11 Eylül 1980 gecesi Türkeş'i saklamak için yardım istediği Halil Şıvgın'ın ret yanıtı verdiği' açıklaması tepkiye yol açtı. Şıvgın, 'Tarihe not düşülecekse doğruları söylesin. Türkeş'le neden ayrıldığını ve neden erken tahliye edildiğini anlatsın' dedi
Yaşar Okuyan'ın 12 Eylül dizisinde anlattıklarına Sağlık eski Bakanı Halil Şıvgın'dan tepki geldi.

Okuyan, darbeden önceki 11 Eylül gecesi yaşanan olayı '11 Eylül gecesi Türkeş'i Halil Şıvgın'ın evine götürdüm. 'Türkeş Bey burada kalacak' deyince Halil 'olmaz' tepkisi verdi. Eşi Hale devreye girdi ve Türkeş'i orada sakladık' diye anlatmıştı. Ancak bu sözler, Halil Şıvgın'ı kızdırdı.

Şıvgın, Türkeş'in saklanması olayını 12 Eylül'ün 30. yıldönümünde bütün ayrıntılarıyla anlatacağını da belirterek, Okuyan'a ağır suçlamalarda bulundu. Şıvgın, 'Kendisi bu olayı zaten uygun olmayan bir tarzda anlatmıştır. Zamanında Okuyan bunu söyleyince beni gazeteci Yalçın Doğan aradı. 'Türkeş nerede saklandı' dedi. Bilmediğimi söyledim' diye konuştu.

ÖNCE OTURUP VİCDAN MUHASEBESİ YAPSIN

Halil Şıvgın, AKŞAM'a şunları söyledi: 'Bu tarihi bir olaydır. Sayın Türkeş'e en uygun şartları sağladım. Ama Okuyan siyasi bir amaç güdüyor. Şu kadarını söylemek istiyorum. Dil Okulu'nda merhum Alparslan Türkeş'le neden ayrıldılar? Kendisi nasıl ve neden erken tahliye oldu? Bunları anlatsın da tartışalım. Ben görüşmüyorum kendisiyle. Onun gündeminin malzemesi de değilim. Kendi işine baksın ve doğruları söylesin. Önce oturup bir vicdan muhasebesi yapsın. Bilmiyorum hiç yaptı mı?' Şıvgın'ın açıklamaları üzerine Yaşar Okuyan ise 'Allah'ın bildiği bir gerçek var. Benim Halil Şıvgın'la ne problemim olabilir. Yaşananları aktardım. Eğer öyle değerlendiriyorsa söyleyeceğim bir şey de yok' ifadesini kullandı.


Bu haber toplam 1920 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri