Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Eski Vekil Alinak'a Hapis Cezası

04 Haziran 2008 / 11:04
Eski DEP Milletvekili Mahmut Alınak, Kars Sulh Ceza Mahkemesi tarafından hakkında verilen iki ayrı cezadan dolayı 50 gün cezaevinde yatacak.
Kars Sulh Ceza Mahkemesi tarafından tarafından Alınak hakkında dün Kars Belediyesi'nden Musa Anter, Deniz Gezmiş, Vedat Aydın, Kemal Akbulut ve Oruç Korkmaz'ın adlarının caddelere verilmesini istediği için Alınak hakkında 25 gün hapis cezası verildi. Alınak'ın bu cezası 500 YTL'ye çevrildi. Aynı mahkeme daha sonra Alınak hakkında daha önce de İmralı Cezaevi sistemini eleştirdiği için de ikinci bir hapis cezası daha verdi ve bu cezayı da 500 YTL'ye çevirdi. Alınak, bu para cezalarını ödemediği takdirde 50 gün cezaevinde kalacak.

"ÖZGÜRLÜĞÜ PARAYLA SATIN ALMAYACAĞIM"

Alınak, hakkında verilen cezalarla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, kararın temyiz yolunun kapalı olması nedeniyle Yargıtay'a başvuramayacağını, iç hukuk yollarının kapanmış olduğundan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne gideceğini belirtti. Bu başvurunun cezaevine girmesini engellemeyeceğini ifade eden Alınak şöyle dedi:

“Özgürlüğü parayla satın almayacağım için hapis cezasının karşılığı olan parayı yatırmayacağım. Karar kesin olduğundan önümüzdeki günlerde cezaevine gideceğim. Demokrasiye ve özgürlüklere küçücük de olsa belki bir katkım olur diye gönüllü olarak cezaevine giriyorum. Savcılıktan çağrı bekliyorum. Yargıtay aşamasında olan beş dosyamdaki otuz yedi aylık hapis cezasını ise kararlar kesinleştiğinde çekeceğim.
Kaynak:
Bu haber toplam 868 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri