Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Esrarengiz Yüzbaşı Aranıyor

22 Temmuz 2008 / 08:01
Tuncay Güney'in Özdemir Sabancı'yı öldürdüğünü iddia ettiği Yüzbaşı H.P'nin adını ilk olarak Perinçek'in verdiği ve polisçe 10 aydır arandığı belirlendi
Kanada'da yaşayan Tuncay Güney, 2001 yılında yapılan 9 günlük sorgulamada Türkiye'nin karanlıkta kalmış birçok olayı ile ilgili çok çarpıcı iddialarda bulunmuştu. Bu ifadenin görüntülü kayıtları, 2004 yılında Gaziosmanpaşa'da bir depoya düzenlediği baskın sırasında ortaya çıktı. Eski polis müdürü Adil Serdar Saçan'a ait olduğu iddia edilen depoda bulunan 4 adet sorgu kasetini inceleyen Savcı Öz, Sabancı suikastıyla ilgili de ilginç iddialarla karşılaştı.

Suikastçının adını ver

Polis kameraları karşısında ifade veren Güney, Sabancı cinayetini Ergenekon Örgütü'nün düzenlediğini ileri sürerek, şunları söylüyordu: “Hedef Özdemir Sabancı'ydı. Suikastı bizzat Abdullah Çatlı yönetti. Tetikçiliği ise Mustafa Duyar kesinlikle yapmadı. Ancak DHKPC örgütü adına bu suikastı üstlendi. Özdemir Sabancı'yı ise 'Özel Kuvvetlerde' görevli bir kişi öldürdü.” Güney'in sorgu kasetlerinde ismini de açıkladığı kişinin Yüzbaşı H. P. olduğu iddia edildi. Sabancı suikastı sırasında “Özel Kuvvetler”de çalıştığı iddia edilen H.P'yi bulmak için İstanbul Emniyeti, Savcı Öz'ün talimatıyla 10 ay önce çalışma başlattı. Fakat aradan geçen süre içerisinde H.P'nin izine ulaşılamadı.

Yüzbaşı infaz mı edildi?

Polis tetikçinin örgüt tarafından infaz edilmiş olabileceği ihtimalini de değerlendirmeye aldı. Sabancı suikastının mantığını çözmeye çalışan polis ekipleri, bu işte DHKPC örgütünün tamamen taşeron olarak kullanıldığı görüşünde. Ergenekon soruşturmasını yürüten birimler, bu suikastı Özdemir Sabancı'nın yapmayı planladığı büyük otomobil yatırımlarına karşı 'Alman istihbarat biriminin' ya da kimyasal yatırımları önlemek için 'Belçika istihbaratının' organize etmiş olabileceğini düşünüyor.

Adını ilk kez Perinçek vermiş

SabancI suikastıyla ilgili Susurluk Araştırma Komisyonu'nu bilgi veren İP Lideri Doğu Perinçek de, yüzbaşı H.P'nin ismini vermişti. Tuncay Güney'den tam 4 yıl önce Özel Kuvvetler'de çalıştığı iddia edilen H.P'nin, Sabancı cinayetiyle ilişkisinin olduğunu söylemişti.

H.P'nin JİTEM'e bağlı, ABD ile bağlantılı olduğunu öne süren Perinçek, H.P'nin “Emre Dinç” ve “Hüseyin Tepekal” adını da kullandığını öne sürmüştü: “Bu subaylar çok karanlık ilişkiler içinde, hiçbir zaman subay kıyafetiyle dolaşmıyorlar, bıyıklı geziyorlar, Amerikalılarla ilişkileri var, Şaziye adında birtakım tetikçi ülkücülerin de bulunduğu İstanbul'da bir barda, o karargahtan yönetiliyorlar, oralarla ilişkileri var iki de bir Çeçenistan'a , Azerbaycan'a gidiyorlar. Avrasya feribotunun kaçırılmasında da bunlar var. Yani uluslararası tertiplerde kullanılan subaylardır.”

Perinçek ayrıca Susurluk Komisyonu'na, Tansu Çiller'in H.P'ye şilt verirken çekilmiş fotoğraflarının olduğunu da öne sürmüştü.
Kaynak:
Bu haber toplam 1620 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri