Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ETÖ, ASELSAN’a uzandı

18.10.2009 05:27
Acılı Baba’nın Gözü-Kulağı Etö Savcılarında

ASELSAN’da, birçok önemli proje yürüten makine mühendisi Hüseyin Başbilen’in, 7 Ağustos 2006 tarihinde aracının içinde esrarengiz bir şekilde ölü bulunmasıyla ilgili başlayan soruşturma kapatılıp, aile AİHM’nin kapısını çalsa da, soru işaretleri ortada duruyor. AİHM’nin “yaşam hakkının korunamadığı, ölümün soruşturulmadığı ve dosyanın kapandığı” gerekçeleriyle Türkiye hakkında yapılan başvuruyu kabul etmesi, Başbilen ailesi ve avukatlarının yeni umudu oldu. Acılı baba Vehbi Başbilen’in en büyük umudu ise Ergenekon davası. Ailenin ve avukatlarının en büyük delilleri de ETÖ iddianamesinde yer alan telefon görüşmeleri ve 3 Adli Tıp Uzmanının ‘intihar olamaz’ diyerek rapora şerh koymaları. Babadan gelen yeni iddialar da yenilir yutulur cinsten değil.

 

Aslan Değirmenci’nin haberi

 

ASELSAN’da, birçok önemli proje yürüten makine mühendisi Hüseyin Başbilen’in, 7 Ağustos 2006 tarihinde aracının içinde esrarengiz bir şekilde ölü bulunmasıyla ilgili başlayan soruşturma kapatılıp, aile AİHM’nin kapısını çalsa da, soru işaretleri ortada duruyor.

 

BABA BAŞBİLEN’İN UMUDU ZEKERİYA ÖZ

Daha önce ilk kez Vakit’in gündeme getirdiği ve cevap beklenen soruları sıraladığı şüpheli olay, Meclis’in gündemine de gelmesine rağmen, üzerindeki sır perdesi aralanmış değil. AİHM’nin “yaşam hakkının korunamadığı, ölümün soruşturulmadığı ve dosyanın kapandığı” gerekçeleriyle Türkiye hakkında yapılan başvuruyu kabul etmesi, Başbilen ailesi ve avukatlarının yeni umudu oldu. Acılı baba Vehbi Başbilen’in en büyük umudu ise Ergenekon davası.

 

GİZLİ DOSYA SIR OLDU

Acılı baba Vehbi Başbilen, kamu adına yürütülen soruşturmada, konusunda uzman 2 profesör ve bir uzman doktorun Adli Tıp’ta karşı oy kullanarak ‘İntihar olamaz..’ diyerek şerh koyduğunu hatırlatarak, “Şüpheler ortada. Bu şüphelerimizi 3 uzman da doğruladı. Ancak biz tüm detayların incelenmesini beklerken, dosya kapatıldı. Oysa oğlum çok gizli projelerde çalışıyordu ve o gün yanında brifing için hazırladığı çok önemli bir dosya vardı. Ancak evladım araç içinde ölü bulunduğunda, yanında bulunan çantada projeler yoktu. Yetkililer bu projelerin olmadığını gördüğünde, işyerinde ve evinde aramalar yaptı. Onlar da bulamadı. İşte oğlumun ölüm sebebi o dosyalarda gizli. Ben asla oğlumun intihar edeceğini düşünmüyorum. O, inançlı bir insandı. Sevgi ve umut doluydu” dedi.

 

DOSYANIN YENİDEN AÇILACAĞINI UMUYORUZ

Dosyanın kapatılmasına çok üzüldüğünü vurgulayan baba Başbilen, “Oğlum cinayete kurban gitti; ancak yeterli araştırma ve soruşturma yapılmadı. Bir kişinin bıçakla hem bileğini, hem de boğazını keserek intihar etmesi nasıl mümkün olur? İşte buna inanmadığımız için ve karanlıkta kalan soruların aydınlatılması umuduyla AİHM’ye başvurduk. AİHM, davamızı kabul ederek yeniden umutlanmamızı sağladı. Dilerim Allah’tan davayı kazanır ve dosyanın yeniden açılmasını sağlarız” diye konuştu.

 

ACILI BABA’NIN GÖZÜ-KULAĞI ETÖ SAVCILARINDA

Kafasını en çok kurcalayan konunun Ergenekon davası olduğunu vurgulayan baba Başbilen, “Ergenekon sanığı Ümit Sayın’ın konuşmaları iddianamede yer aldı. Emin Gürses ve Kemal Alemdaroğlu ile yaptığı görüşmede oğlumun olayından söz ediyordu. Konu hakkında ASELSAN’ın konuşmaması konusunda kendisini uyardığını açıkça belirtiyordu. Bu konuşmayı yapan kişi sıradan birisi değil, Adli Tıp Enstitüsü’nde görev yapan Ümit Sayın... Sayın’ın deşifre olan konuşmasında ‘cinayet yönünde deliller var’ demesi ve ‘Adli Tıp Raporu olumsuz çıkacak’ hatırlatmasında bulunması, bu konuda bilgi sahibi olduğunu gösteriyor. Hangi baba Ergenekon iddianamesinde oğlunun cinayetinin yer aldığını görür de harekete geçmez? Ben davayı yürüten savcıların, bizlerin ifadesine başvuracağını tahmin ediyorum. Ve iddianameye yansıyan bu görüşmelere mercek tutacaklarını da umuyorum” dedi.

 

ETÖ İDDİANAMESİNDE YER ALAN ŞOK GÖRÜŞMELER

Ergenekon sanıklarının eylem planları üzerinde çalışırken, bir yandan da ASELSAN'da arka arkaya intihar eden 3 mühendisin ‘şüpheli ölümü’ne ilişkin görüşmeler yaptıkları belirlenmişti. Teknik takip sonucunda ETÖ iddianamesine de giren telefon görüşmelerinde, Adli Tıp Uzmanı sanık Doç. Dr. Ümit Sayın, Doç. Dr. Emin Gürses’e görüşme yaptığı Adli Tıp uzmanlarının kendisine Başbilen olayının cinayet olabileceğini söylediklerini aktarıyordu. ETÖ sanığı Sayın, daha Adli Tıp Raporu açıklanmadan da ‘sonuç olumsuz çıkacak’ diyordu.

 

ASELSAN’DA 3 SIR ÖLÜM

6 ay içerisinde ASELSAN’da 3 mühendis şüpheli bir şekilde “intihar” etti. İlk “intihar” olayı 7 Ağustos 2006 tarihinde görülürken, 16 Ocak 2007 ve 26 Ocak 2007 tarihlerinde de iki intihar olayı yaşandı. İntihar eden 3 mühendis de ODTÜ mezunu ve ASELSAN’da gizli yürütülen silah projelerinde görev yapıyorlardı.

 

ASLAN DEĞİRMENCİ/VAKİT

                  -18 EKİM 2009-

Bu haber toplam 1448 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri