Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

ETÖ'nün 'derin devlet' projesi

18.08.2009 13:21
Yarbay Mustafa Dönmez, Emin Gürses'le yaptığı telefon görüşmesinde 'yeni bir yapılanma'dan bahsediyor.
Üçüncü iddianameye yansıyan görüşmede Dönmez, 'ülkenin sahipsiz olduğunu' savunarak, 'dünyanın en derin devletinin Türkiye'de olacağını' söylüyor.

Yarbay Mustafa Dönmez, 'Ergenekon terör örgütüne üye olmak ve cebir ve şiddet kullanarak TBMM'yi ortadan kaldırmaya, kısmen veya tamamen görevlerini yapmasını engellemeye teşebbüs etmek'le suçlanıyor. 3. iddianamede Emniyet ve savcılık ifadesinde susma hakkını kullanan Dönmez'in, telefon dökümleri de yer aldı. 9 Kasım 2008 tarihinde Ömür isimli şahısla yaptığı konuşmada Dönmez, Ergenekon savcılarından bir gün hesap sorulacağını anlatıyor. Dönmez, şu ifadeleri kullanıyor: "Ya bunlar 3-5 sene sonra bu Ergenekon'u yargılayan savcılar yargılanacak. Ben bunu biliyorum, bu çok net. Bu bir süreç ama bu devran ters dönecek."

DARBE ÇALIŞMALARINDA GÖREV ALDI

Savcılar söz konusu konuşmanın Dönmez'in, Ergenekon silahlı terör örgütünün yapmayı planladığı darbe çalışmalarından haberdar olduğunu ve darbe çalışmaları içinde yer aldığını gösterdiğini aktarıyor. Dönmez, 18 Şubat 2008'de Emin Gürses'le yaptığı telefon görüşmesinde de 'yeni yapılanma'dan bahsediyor. Konuşma şöyle:

Mustafa Dönmez: "Derin devlet yok ya... Yani sahipsiz ya bu ülke sahipsiz... Yalnız yeni bir oluşumda bunlar, bunu yapanlar hakikaten ağır ödemeli. Yani ve öder de yani çok acı ve bundan sonra da belki de dünyanın en derin devleti de Türkiye'de olabilir."

Emin Gürses: "Yani olursa tek bir derin devlet olacak herhalde yani bu kadar."

Mustafa Dönmez: "Çok sert çünkü var ya hakikaten çok savunmasızmış bütün kurumlar ya..."

Görüşmenin Ergenekon silahlı terör örgütünün varlığını ortaya koyduğu belirtilen iddianamede, "Şüphelilerin aralarındaki görüşmede bu olguyu benimsemiş olarak kendilerinin bu derin devlet adına hareket ettiklerini ve buna karşı çıkanların derin devletin ne olduğunu çok ağır bir şekilde öğreneceklerini anlatmaktadır." deniliyor.
Bu haber toplam 914 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri