Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Acil yardım fonu da kurtaramadı

17.05.2010 12:54
Avrupa'daki borç krizini yayılacağı ve alınan kemer sıkma önlemlerinin büyümeye olumsuz etki edeceği endişesi euroyu son dört yılın en düşüş seviyesine çekti.
Asya borsaları da olumsuz havayla gerilerken, içeride euro/TL 1.90'ın altına gevşedi.

Asya'daki işlemlerde 1.2234 seviyesine kadar düşen euro/dolar paritesi daha sonra hafif toparlanarak 1.2290 seviyelerine kadar toparlandı.

Yatırımcıların riskli varlıklara yönelik iştahındaki azalmaya paralel olarak gerileyen euro, dolar karşında gördüğü bu fiyatla Nisan 2006'dan beri gördüğü en düşük seviyeye inmiş oldu.

İç piyasada ise dolar 1.56, euro ise 1.91 liradan haftaya başladıktan sonra daha sonraki işlemlerde sırasıyla 1.54 ve 1.89 seviyelerine gevşedi.

ACİL YARDIM FONU DA YETMEDİ

Eurodaki değer kaybı geçen hafta Avrupa'da açıklanan borç sorunu yaşayan ülkelerdeki sorunların bölgedeki diğer ülkelere sıçramasını engellemeye yönelik yaklaşık 750 milyar euro tutarındaki acil yardım fonu mekanizması kararına rağmen yaşandı.

Ancak analistler bu paketin de piyasalarda yeniden güven tesis edilmesi için yeterli olmadığını belirtiyor.

Tokyo merkezli Mitsubishi UFJ Bankası'nın kıdemli döviz analisti Hideaki Inoue gelişmelerle ilgili Dow Jones Newswires'a yaptığı değerlendirmede, "Euronun sırtında kambur olan sadece Yunanistan'ın borcu değil, aynı zamanda bu borç krizinin kıtada daha fazla yayılmasından kaynaklanan korkudur" dedi.

KEMER SIKMA ÖNLEMLERİ KORKUTUYOR

Bununla birlikte İspanya, Portekiz, İtalya ve Fransa'dan gelen kemer sıkma önlemlerini Avrupa'daki büyümeyi önümüzdeki dönemde yavaşlatacağı beklentisi de olumsuz havanın yayılmasına katkıda bulundu.

Sidney merkezli National Australia Bank analistlerinden John Kyriakopoulos, "Euro bölgesinde alınan sert kemer sıkma önlemlerinin bölgedeki büyümeyi yavaşlatacağına yönelik kaygıların etkisi sürüyor" dedi.

BORSALAR DÜŞTÜ

Asya'da Japonya Nikkei 225 Endeksi yüzde 2.17 değer kaybederken, Hong Kong Borsası yüzde 2.5, Şanghay Borsası yüzde 3, Güney Kore Borsası yüzde 2.1 ve Avustralya Borsası ise yüzde 2 geriledi.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda (İMKB) ise ilk işlemlerde gerileme sınırlı kaldı. İMKB güne yaklaşık yüzde 0.5 düşüşle başlayarak 55 bin 400'lü seviyelerden işlem gördü.

Öte yandan Avrupa ekonomisine ilişkin kaygılar ABD ham petrolünün varil fiyatının 70 dolara yaklaşmasına neden oldu. Cuma günü yüzde 4 gerileyerek 71.61 dolara inen ABD ham petrolünün Haziran ayı teslimi varil fiyatı bugün ise 1.35 dolar azalarak 70.26 dolar oldu. ABD ham petrolünün varil fiyatı bir ara 69.82 doları görerek, 5 Şubat'tan bu yana en düşük seviyesine indi.
Bu haber toplam 968 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri