Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Hayır takımı yalana dolandı!

13.08.2010 21:58
Referandum öncesi tabanlarından gelen 'evet' baskısı nedeniyle zor günler geçiren 'Hayır'cı cephe şimdi de yeni bir taktiği hayata geçiriyor.

Referandum öncesi tabanlarından gelen 'evet' baskısı nedeniyle zor günler geçiren 'Hayır'cı cephe şimdi de 'mühür' meselesiyle gündeme geldi.

 

Özellikle dün akşam malum medya kanalları, bu konuyu sözleşmişçesine işlerlerken, vatandaşın kafasını karıştırmayı da ihmal etmedi.

 

Hele bir tanesi sanki tek 'evet' mührü varmış gibi haberi verdi.12 Eylül günü yapılacak referandumda 'Hayır' oyu vereceklerin kafasını karıştırmak için mühürlerin 'tek seçenek'li hale getirildiği, yani sadece evet mührü olduğu gibi akıl almaz yalanlara imza attı.

 

Bunun üzerinden de manipülasyon yaparak, güya mühürde 'Evet' yazıyor. Bu nedenle 'Hayır' oyu verecek kişi bile yönlendirilmeye çalışılıyor iddiasında bulundu.

 

Oysa haberde ya gizlediği ya da bilgisizliklerinden dolayı farkında olmadıkları bir konu vardı. YüksekSeçimKurulu (YSK) ''Evet'le birlikte tercih mührü de var' diye açıklama yapmıştı.

 

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Başkanı Ali Em, sandıklardaki mühürlerle ilgili olarak 'Sandıklarda 'tercih' mührü mü, 'evet' mührü mü kullanılacak?' sorusuna cevap verirken, 'Genelgede 'evet' veya 'tercih' mührü kullanılacak diye ibare var. İlgili genelgeyi il ve ilçe seçim kurullarına gönderdik. Buna göre o bölgede hangi mühür fazlaysa o kullanılacak, eksik olursa diğerinden tamamlanacak' cevabını vermişti.

 

Yani tek mühür 'Evet'li mühür kullanımı diye bir şey söz konusu değildi. Hal böyle iken bu tür haberlerin piyasaya çıkması olayı daha da netleştiriyordu.

 

Kendi tabanlarına karşı neden 'Hayır'cı oldukları konusunda inandırıcı açıklamalar yapamayan muhalefetin tutunacak bir dal bulmuş gibi, son olarak bu konu üzerinden siyaset yapmasını kamuoyu fark etmiş durumda.

 

toplumsalhafiza

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri