Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Evinizide kışa hazırlayın

02 Ocak 2009 / 16:15
Eviniz için ne önlem aldınız. Soğuktan daha az etkilenmenize yardımcı olacak bazı öneriler...
Bu yıl kış mevsimi geç gelmiş olsada, soğuk havanın etkisiyle, kışlık kıyafetler, çizmeler, paltolar dolaplardan çıkarıldı ve giyilmeye başlandı. Artık dışarı çıkarken şemsiyeler kesinlikle ihmal edilmiyor. Peki kendimizi soğuktan ve yağmurdan korumak için aldığımız bu önlemleri acaba evlerimiz için de uyguluyor muyuz?

Soğuk kış günlerinde sorulması gereken ilk soru evinizin soğuğa, yağmura ve neme karşı dayanıklı olup olmadığı. Aksi takdirde kış aylarını rahat geçirmeniz mümkün görünmüyor.

Dünya petrol fiyatlarındaki rekor tırmanışa bağlı olarak soğuk kış günlerinde ısınmak için ayrılacak yakıt harcamaları cep yakıyor. Buna kışa erken girdiğimiz için kaloriferlerin şimdiden yakılmaya başlandığını da eklersek bu kış cebimizden ne kadar fazla yakıt parası çıkacağını daha kolay hesaplayabiliriz.

Ekstra masraf ve sorunlardan uzak bir kış geçirmek isteyenlerin evlerinin soğuğa, yağmura ve neme hazır olup olmadığını acilen kontrol etmeleri gerekiyor. Bu konuda sadece kapı ve pencerelerde meydana gelen ısı kaybını önleyebilmek için alınacak önlemler yetersiz kalıyor. Isı kaybı ancak yapının tümünde gerçekleştirilecek ısı yalıtımı uygulamaları ile önlenebiliyor. Evlerinde merkezi sistem ısıtma değil de kombi bulunanlar ise apartman yönetiminin karar almasını beklemeden içeriden ısı yalıtımı yaptırabiliyor.

Yalıtım sanıldığı kadar pahalı bir uygulama değil, yapılacak yakıt tasarrufu sayesinde yalıtıma harcanacak paranın 2 ile 5 yıl içinde sağladığı tasarrufla size geri dönecektir.

Isı yalıtımına ek olarak yapılan su yalıtımı sayesinde konutlar sıcak, sorunsuz, huzurlu ve sağlıklı mekânlara dönüşüyor. Çünkü su yalıtımı eksik olan konutlarda su sızıntıları yüzünden aile bütçenizden büyük paralar ayırarak satın aldığınız eşyalarınız, duvarlarınız, tavanlarınız zarar görüyor. Bu zararlar gelecek yaz tatilinizi evinizde tadilatla uğraşarak geçirmeniz anlamına geliyor. Tabi bu durumda elden giden sadece yaz tatili olmuyor. Tüm uğraşlarınız ve yorgunluklarınızın yanında bu tadilatların bir de ekonomik anlamda ağır bedeli var.

Kış Gelmeden Plan Yapın

İyi ısınmayan evlerde yakılan soba ya da elektrikli ısıtıcılar yangın ve karbon monoksit zehirlenmesi riskini artırır. Soğuğun yol açtığı hastalıklar, özellikle küçük çocuk ve yaşlılarda daha sık görülür.

Aşağıdaki önlemler, sizin ve ailenizin aşırı soğuktan daha az etkilenmesine yardımcı olacaktır;

• Kışın hava durumunu düzenli olarak izleyin, soğuk hava dalgası gelmeden önce evdeki hazırlıklarınızı kontrol edin.

• Kaloriferli evlerde, elektrik ya da doğalgaz kesintisi halinde kullanılmak üzere soba bulundurun.

• Eviniz sobalıysa bacayı her yıl kış gelmeden temizletin. Şömineli evler için de aynı önlem geçerlidir.

• Bina dışında açıktan geçen su borusu varsa donmaması için çevresini sararak izole edin.

• Kapı ve pencere aralıklarını fitil ile mümkün olduğu kadar izole edin ya da kapı ve pencereleri ısıcam vb. malzemelerle yenileyin.
Kaynak:
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri